Ukraina i Mołdawia połączone energetycznie z Europą
Sieci energetyczne Ukrainy i Mołdawii zostały pomyślnie zsynchronizowane z europejską siecią kontynentalną. Pomoże to Ukrainie w utrzymaniu stabilnego systemu elektroenergetycznego - poinformował komisarz ds. energii Kadri Simson.
- To kamień milowy w stosunkach UE-Ukraina - w tym obszarze Ukraina jest teraz częścią Europy - podkreślił komisarz.
- Dziękuję ENTSO-E, europejskiemu stowarzyszeniu operatorów systemów przesyłowych, za wykonanie rocznej pracy w dwa tygodnie. Dziękuję także naszym ukraińskim partnerom za ich heroiczne wysiłki na rzecz utrzymania funkcjonowania ukraińskich systemów energetycznych w środku straszliwej wojny - dodał.
W swoim komunikacie Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały z kolei, że operatorzy systemów przesyłowych z obszaru synchronicznego Europy kontynentalnej (Continental Europe Synchronous Area - CESA) 16 marca 2022 r. rozpoczęli próbną pracę synchroniczną systemów Ukrainy i Mołdawii z CESA. Ten krok był poprzedzony wnioskiem operatorów Ukrainy i Mołdawii, odpowiednio Ukrenergo i Moldelectrica, o synchronizację w trybie awaryjnym.
- Przyspieszenie rozpoczętego w 2017 r. projektu synchronizacji było możliwe dzięki zakończonym w 2021 r. studiom i zastosowaniu szeregu środków zaradczych - podaje w komunikacie ENTSO-E, europejskie stowarzyszenie operatorów systemów przesyłowych.
Awaryjna synchronizacja została zrealizowana po uzyskaniu pozytywnych wyników analiz oceniających możliwość jej przeprowadzenia oraz po zastosowaniu ww. środków zaradczych, mających zapewnić bezpieczną pracę systemów po połączeniu. Aktualnie stabilna praca systemów Ukrainy i Mołdawii jest wspierana od strony systemu CESA.
Obszar synchroniczny Europy kontynentalnej (CESA) to największy synchronicznie połączony system elektroenergetyczny na świecie dostarczający energię do ponad 400 milionów odbiorców końcowych, w tym większość państw członkowskich UE. Obszar obejmuje systemy następujących krajów: Albania, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kosowo, Luksemburg, Macedonia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Turcja, Węgry, Włochy.