Ukraina: Parlament podniósł wiek emerytalny kobiet
Ukraiński parlament uchwalił reformę emerytur, której najważniejszym punktem jest podniesienie wieku emerytalnego kobiet. Zmiany, które przeszły dzięki rządzącej Partii Regionów, krytykują jej koalicjanci z partii komunistycznej, a także opozycja.
Zgodnie z uchwaloną w nocy z czwartku na piątek reformą ukraińskie kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 60, a nie 55 lat, jak było dotychczas.
Podniesienie wieku emerytalnego związane jest z zobowiązaniami Kijowa wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i wynika z ubiegłorocznego memorandum, dotyczącego przyznania Ukrainie kredytu stand-by w wysokości 15,15 mld dolarów na 29 miesięcy.
"Uchwalenie reformy emerytalnej to wynik szantażu MFW" - oświadczył w piątek komunistyczny deputowany Jewhen Carkow. "Mamy nadzieję, że prezydent (Wiktor) Janukowycz zawetuję tę ustawę" - dodał.
Polityk zwrócił uwagę, że decyzja parlamentu w sprawie emerytur negatywnie wpłynie na notowania ugrupowań, które poparły zmiany. "Ci, którzy głosowali za ustawą, wyglądali, jak zbite psy, bo rozumieli, że powrócą do swoich okręgów wyborczych, skąd będą startować w wyborach (parlamentarnych) w 2012 roku" - powiedział Carkow.
Julia Tymoszenko, przywódczyni opozycyjnego bloku politycznego noszącego jej imię zapowiedziała, że zaskarży sprawę podniesienia wieku emerytalnego w Trybunale Konstytucyjnym, gdyż reforma emerytalna "doprowadzi do pogorszenia życia ludzi", co jest sprzeczne z konstytucją.
Tymoszenko oświadczyła także, reforma emerytalna została uchwalona z naruszeniem prawa, gdyż podczas głosowania w sali posiedzeń parlamentu było tylko 40 posłów, a ustawa uzyskała aż 248 głosów.