Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. Najwięcej przebywa ich u naszego zachodniego sąsiada

Liczba Ukraińców przebywających w Polsce systematycznie maleje. Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że to Niemcy stają się głównym miejscem pobytu uchodźców. 15 z 17 mln obywateli Ukrainy, którzy od rozpoczętej w lutym 2022 roku rosyjskiej inwazji przekroczyło polsko-ukraińską granicę, wróciło już do swojego kraju.

Liczba Ukraińców przebywających w Polsce zmniejsza się z kwartału na kwartał. Większość z osób, która od 24 lutego 2022 roku przekroczyła polsko-ukraińską granicę, jest już w swoim kraju.

Około 4,2 mln Ukraińców, którzy po ataku Rosji na Ukrainę uciekli ze swojego kraju, przebywa obecnie na terenie Unii Europejskiej i są objęci ochroną tymczasową państw członkowskich - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat. 

Najwięcej Ukraińców już nie w Polsce. Liderem Niemcy

Obecnie najwięcej Ukraińców objętych ochroną tymczasową przebywa w dwóch państwach Unii Europejskiej. W Niemczech mieszka 1,1 mln uchodźców wojennych ze Wschodu i jest to 28 proc. ogółu wszystkich Ukraińców objętych ochroną.

Reklama

Polska znajduje się na drugim miejscu. W III kwartale 2023 roku w kraju przebywa nadal 958 tys. naszych sąsiadów (23 proc. uchodźców). Polska nie jest już liderem w UE pod kątem liczby przebywających uchodźców, ale trzeba podkreślić, że populacja Niemiec jest dwukrotnie większa niż Polski. 

Najwięcej osób korzystających z ochrony tymczasowej na tysiąc mieszkańców w Unii Europejskiej zanotowano w Czechach, gdzie wskaźnik wyniósł 33,1. Kolejne miejsca zajęły Estonia (26,2), Polska (26,1), Bułgaria (25,8) i Litwa (25,5). Średni wskaźnik UE wyniósł 9,3 osób na tysiąc mieszkańców. 

Ukraińcy opuszczają Polskę. Jadą na zachód lub wracają do kraju

Od początku wojny przez polsko-ukraińską granicę przeszło około 17 mln Ukraińców, 15 mln z nich wróciło już do swojego kraju. Cztery tygodnie po wybuchu wojny do Polski przybywało więcej obywateli Ukrainy uciekających przed wojną niż do wszystkich krajów UE w czasie kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Przypomnijmy, że kryzys był uznawany za największe tego typu zjawisko od czasu wybuchu II wojny światowej.  

Polska znajduje się wśród pięciu krajów, gdzie zanotowano spadek liczby osób objętych ochroną czasową z Ukrainy. Największe spadki odnotowano w Czechach (-7 125; -2 proc.), a następnie we Francji (-2 155; -3,2 proc.). Polska zajmuje trzecie miejsce, z mniejszym spadkiem o 1895 osób (0,2 proc.). Tuż za nią znajdują się Słowenia (-405; -4,6 proc.) i Luksemburg (-10; -0,2 proc.).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | Ukraińcy | uchodźcy | Polska | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »