Ukraińcy żądają od Leszka Czarneckiego zbycia akcji Idea Bank Ukraina. "Naruszenie reputacji biznesowej"
Narodowy Bank Ukrainy zażądał zbycia akcji Idea Banku Ukraina przez Leszka Czarneckiego i Getin Holding. Jednym z powodów ma być "naruszenie reputacji biznesowej Leszka Czarneckiego". NBU daje polskiemu biznesmenowi sześć miesięcy.
Narodowy Bank Ukrainy żąda od Getin Holdingu i Leszka Czarneckiego zbycia akcji imiennych Idea Banku Ukraina - poinformowała spółka w komunikacie.
Jak podano, Komitet do spraw nadzoru i regulacji działalności banków, nadzoru nad systemami płatniczymi Narodowego Banku Ukrainy wydał decyzję w sprawie zastosowania wobec właścicieli znacznego pakietu akcji Idea Bank Ukraina "środków wpływu" w postaci żądania wobec Getin Holding zbycia 323.072.875 akcji imiennych IBU, a wobec Leszka Czarneckiego zbycia 145.318.179 akcji imiennych IBU.
NBU wyznaczył dla Getin Holdingu i Leszka Czarneckiego termin sześciu miesięcy na wykonanie zbycia akcji, licząc od dnia wydania decyzji. Decyzja jest wykonalna z chwilą jej wydania.
Jak podano, podstawą wydania decyzji jest uznanie przez NBU, że do dnia jej wydania nie zostało usunięte stwierdzone decyzją NBU z 27 marca 2023 roku "naruszenie reputacji biznesowej Leszka Czarneckiego oraz Getin Holding" powstałe na skutek wydania 29 września 2022 roku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny decyzji o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Getin Noble Bank.
"Zarząd emitenta informuje, że analizuje skutki prawne decyzji i optymalne działania w celu ochrony inwestycji w IBU zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa" - podał Getin Holding w komunikacie.
Jeszcze miesiąc temu Getin Holding (obecnie jego główny biznes to właśnie Idea Bank Ukraina) zapewniał, że chciałby dłużej pozostać na rynku ukraińskim i kontynuować działalność. Jednak zarząd Getin Holdingu zdawał sobie sprawę, że wszystko będzie zależeć od decyzji NBU (Narodowy Bank Ukrainy), który wiosną 2023 roku podjął decyzję o czasowym zakazie wykonywania prawa głosu z akcji Idea Banku Ukraina przez Getin Holding przez okres jednego roku, w związku ze wspomnianą "utratą reputacji biznesowej" przez Leszka Czarneckiego.
Przypomnijmy: w 2022 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku - biznesu założonego przez Leszka Czarneckiego. Ze "zdrowej" części tej finansowej instytucji utworzono VeloBank, a aktywa związane z kredytami frankowymi wydzielono (Getin Noble Bank ostatecznie zbankrutował).
VeloBank został niedawno przejęty przez amerykański fundusz Cerberus. W połowie kwietnia br. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) poinformowała, że planuje kontrolę dot. VeloBanku w KNF (Komisja Nadzoru Finansowego).
Dodajmy, że Leszek Czarnecki wciąż utrzymuje, że został bezprawnie wywłaszczony z majątku i będzie żądać odszkodowania. W ubiegłym roku w imieniu Czarneckiego Roman Giertych pozwał Skarb Państwa na ok. 1,5 mld zł. Do "wywłaszczenia" miało dojść w wyniku realizacji "planu Zdzisława" (według nagranej rozmowy Czarneckiego z ówczesnym szefem KNF miała w trakcie niej paść propozycja "nie do odrzucenia" - sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów GNB).
***