Ukraińskie firmy mleczarskie domagają się embarga na nabiał z Polski

Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy zwrócił się do swojego rządu o ochronę krajowego przemysłu mleczarskiego. Jego władze chcą zastosowania środków analogicznych do tych, które zostały wprowadzone w naszym kraju, czyli zakazu importu polskich przetworów mlecznych na Ukrainę. To może oznaczać poważny problem zwłaszcza dla wytwórców serów - zwracają uwagę wiadomoscihandlowe.pl

Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy w apelu zamieszczonym w mediach społecznościowych, wyraził niezadowolenie z przebiegu dwudniowych rozmów przedstawicieli swojego rządu z polskimi kolegami.

Przypomnijmy, że rozmowy te dotyczyły wprowadzonego na okres od 15 kwietnia do 30 czerwca zakazu importu ukraińskich produktów rolnych i spożywczych oraz ich tranzytu.

Władze związku stwierdziły, że porozumienie wypracowane w trakcie tych negocjacji w sprawie odnowienia tranzytu przez terytorium Polski od 21 kwietnia nie znosi zakazu eksportu nabiału, a tym samym uderza w ukraiński przemysł mleczarski.

Reklama

W tej sytuacji przedstawiciele związku żądają od własnego rządu ochrony krajowego przemysłu mleczarskiego, która ma polegać na wprowadzeniu środków lustrzanych wobec tych zastosowanych przez stronę polską tj. zakazu importu polskich produktów mlecznych na Ukrainę na okres zakazu importu ukraińskich do Polski.

Związek przypomina także w swoim apelu, że jedynym organem, który może podjąć decyzję w sprawie ograniczeń handlowych jest Komisja Europejska, podkreśla również, że liczy na wsparcie przedstawicieli UE w tej sprawie.

Kto ma więcej do stracenia?

Arsen Didur, dyrektor wykonawczy związku, w komentarzu udzielonym ukraińskiej agencji prasowej Interfax stwierdził, że w pierwszym kwartale 2023 r. Ukraina wyeksportowała produkty mleczne o wartości 50,34 mln dolarów, z czego eksport do Polski przyniósł państwu 4,81 mln dolarów, co stanowiło 9,6 proc. całkowitej sprzedaży na rynkach zagranicznych.

Według niego dostawy z Polski stanowiły lwią część całkowitego importu na Ukrainę prawie wszystkich rodzajów produktów mlecznych, z wyjątkiem masła i tłuszczów mlecznych. W okresie styczeń-marzec br. Ukraina sprowadziła 3360 ton polskich serów za kwotę 18,45 mln dolarów, czyli prawie czterokrotnie wyższą niż wyniósł cały ukraiński eksport nabiału do Polski.

W tym samym okresie Ukraina zaimportowała produkty mleczne na kwotę 55,42 mln dolarów, przy czym wartość importu z Polski wyniosła 24,7 mln dolarów, czyli 44,6 proc. wartości całkowitej.

Zobacz również:

wiadomoscihandlowe.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »