Unia Europejska na zakręcie

Niemiecki rząd nie spodziewa się, że Unia Europejska szybko znajdzie wyjście z trudnej sytuacji, jaka powstała po odrzuceniu przez Irlandię Traktatu Lizbońskiego - sygnalizują źródła zbliżone do rządu w Berlinie.

Dodają, że kanclerz Angela Merkel nie zamierza wywierać presji na irlandzkiego premiera Briana Cowena, ani forsować koncepcji "Europy dwóch prędkości". "Nie będziemy przystawiać Irlandczykom pistoletu do głowy" - zapewnił w środę dziennikarzy w Berlinie pragnący zachować anonimowość przedstawiciel urzędu kanclerskiego. "Na pewno nie można spodziewać się, że w czwartek podczas kolacji na szczycie w Brukseli poznamy gotowe rozwiązanie problemu - dodał. - Irlandczycy potrzebują czasu na analizę i konsultacje". Mało prawdopodobne jest, by w czwartek przyjęto harmonogram działań po irlandzkim "nie", choć - jak przyznają Niemcy - "byłby to znakomity wynik" kolacji szefów państw i rządów w Brukseli. Spodziewają się jednak, że dyskusje potrwają przynajmniej do październikowego albo grudniowego szczytu UE. Według niemieckich źródeł rządowych szczyt będzie pierwszą okazją, by premier Cowen przedstawił pozostałym przywódcom analizę sytuacji. Kolejnym krokiem będzie jasna deklaracja Irlandczyków, czy wyobrażają sobie powtórzenie głosowania i akceptację Traktatu Lizbońskiego w obecnej formie, a jeśli nie - to czego oczekują zamiast niego. "Samo +nie+ to za mało - ocenił przedstawiciel urzędu kanclerskiego. - Jeśli Irlandia nie będzie gotowa zaakceptować Traktat, wtedy będziemy musieli przyjąć to do wiadomości i być gotowi na szukanie wspólnie innego rozwiązania". Jego zdaniem "nie do pomyślenia" jest ewentualne wystąpienie Irlandii z jednolitego rynku europejskiego. Niemcy nie spodziewają się też, by problemy z ratyfikacją Traktatu pojawiły się w Polsce, gdzie prezydent zapowiedział, że podpisze Traktat po spełnieniu pewnych warunków wewnątrzpolitycznych. Rząd w Berlinie zamierza zaś poczekać ze złożeniem dokumentów ratyfikacyjnych na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe. Poseł CSU Peter Gauweiler zaskarżył Traktat Lizboński zaraz po jego ratyfikacji przez obie izby parlamentu.

Reklama
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: traktat | Traktat Lizboński | rząd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »