​UOKiK: Poszkodowani przez firmę pożyczkową Kviku mogą zgłaszać się do prokuratury

Poszkodowani przez firmę Kviku Holding z Cypru, która udziela pożyczek przez internet, mogą zgłaszać się do Prokuratury Okręgowej w Opolu - poinformował we wtorek UOKiK.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy


Jak podał we wtorek UOKiK na Twitterze, osoby poszkodowane przez firmę Kviku Holding z Cypru powinny zgłosić się do Prokuratury Okręgowej w Opolu, która prowadzi sprawę pod sygnaturą 3045-2.Ds.9.2022.

Prezes UOKiK zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez tę firmę, która udziela pożyczek przez internet.

Reklama

Według urzędu skargi konsumentów na Kviku Holding dotyczą m.in. problemów z potwierdzeniem zawarcia umowy, wypłaty niższych kwot niż ustalone, żądania spłaty pomimo odstąpienia od umowy w terminie i zwrotu pieniędzy.

Ponadto klienci skarżą się na obciążanie dodatkowymi opłatami i utrudniony kontakt z przedsiębiorcą.

Według informacji podanych na stronie firmy Kviku Holding Ltd jest zarejestrowana w Republice Cypryjskiej jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i działa całkowicie online.

Ile obecnie wynoszą dozwolone koszty kredytu konsumenckiego?

Obecnie limity maksymalnych kosztów pozaodsetkowych wróciły do wcześniejszego poziomu, wynikającego z ustawy o kredycie konsumenckim.

 Zależą one od długości okresu kredytowania. Maksymalnie mogą wynieść 25 proc. pożyczonej kwoty plus 30 proc. za każdy rok kredytowania, jednak nie więcej niż 100 proc. kredytu.

Przykładowo, pożyczając 1000 zł na 12 miesięcy, maksymalne koszty pozaodsetkowe mogą wynieść 550 zł.

 Do tego oczywiście dochodzą odsetki, ale przy obecnych stopach procentowych są one dużo mniejszym obciążeniem dla konsumenta.

 Ich maksymalna wysokość jest powiązana ze stopą referencyjną NBP i wynosi obecnie 7,2 proc. w skali roku. Oznacza to, że jeśli konsument pożycza na rok 1000 zł, po roku musi zapłacić nie więcej niż 72 zł odsetek.

Jaka jest różnica między maksymalnymi kosztami pożyczki według obecnie obowiązujących przepisów w porównaniu z tymi z tarczy antykryzysowej? W tabeli poniżej na konkretnych przykładach przedstawiliśmy różnice.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »