UOKiK sprawdza, czy Agora powinna zgłosić wniosek o przejęcie Radia Zet

UOKiK sprawdza, czy Agora powinna zgłosić wniosek o koncentrację w sprawie przejęcia Radia Zet. Jeśli z analiz wyjdzie, że taki wniosek był konieczny, Agorze i jego partnerowi w tej transakcji grozi kara do 10 proc. obrotu - poinformował prezes UOKiK Marek Niechciał.

W lutym Agora podała, że zawarła z SFS Ventures przedwstępną i przyrzeczoną umowę zakupu 100 proc. udziałów Eurozet, na mocy której Agora przejęła 40 proc. udziałów Eurozet za 130,75 mln zł.

SFS Ventures i Agora podpisały ponadto "umowę wspólników", regulującą szczegółowe zasady inwestycji w Eurozet przez SFS Ventures, jako wspólnika większościowego, i Agorę, jako wspólnika mniejszościowego, oraz zasady współpracy tych podmiotów. Umowa wspólników przewiduje m.in. zobowiązania Agora i SFS Ventures do niezbywania udziałów Eurozet (lock-up).

Reklama

"Spółki uznały, iż tak napisały umowę, że nie muszą zgłaszać do UOKiK wniosku o koncentrację. Chcemy sprawdzić czy rzeczywiście niezgłoszenie było uzasadnione, czy jednak powinni zgłaszać" - powiedział dziennikarzom Niechciał.

"Za niezgłoszenie wniosku o koncentrację kary są do 10 proc. obrotu. Teraz czekamy na dokumenty z Agory, na podstawie analizy wyjdzie nam dokładnie, co jest tam zapisane" - dodał.

Prezes Niechciał poinformował, że trzeba sprawdzić, jaki jest próg obrotu, który powoduje, że powinni się zgłosić. W przypadku obrotów Agory i Radia Zet - w opinii UOKiK - próg obrotu na pewno jest przekroczony, pytanie jest o firmę czeską, która została niedawno założona.

"W tym przypadku teoretycznie nie doszło do przekroczenia progu, ale nie patrzymy na konkretną spółkę, tylko czy nie stanowi ona części większej jednostki gospodarczej" - dodał.

Na początku grudnia 2018 roku portal wirtualnemedia. pl poinformował, że ofertę zakupu Eurozetu złożyła Grupa Fratria. Wśród potencjalnie zainteresowanych wymieniano także ZPR Media i PMPG Polskie Media. W połowie stycznia portal money. pl podał, że polski inwestor Zbigniew Jakubas chce kupić Eurozet.

Agora jest właścicielem Radia TOK FM, Radia Złote Przeboje, Radia Pogoda i Rock Radia oraz platformy muzycznej Tuba FM i portalu informacyjnego Tokfm. pl. Stacje radiowe grupy w okresie od pierwszego do trzeciego kwartału 2018 roku uzyskały łącznie 6,4 proc. udziału w słuchalności.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

PAP
Dowiedz się więcej na temat: radio Zet | Agora SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »