UOKiK. Zastrzeżenia do utworzenia podmiotu przez ArcelorMittal Poland oraz Moris

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zastrzeżenia do pomysłu utworzenia wspólnej firmy przez giganta stalowego ArcelorMittal Poland (między innymi huty Katowice w Dąbrowie Górniczej i Sendzimira w Krakowie) i Moris (producent i sprzedwca wyrobów stalowych - w tym szyn).

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wystosował zastrzeżenia dotyczące koncentracji polegającej na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy przez spółki ArcelorMittal Poland oraz Moris - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK ma zastrzeżenia do koncentracji na rynku wyrobów stalowych

"Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wystosował zastrzeżenia dotyczące koncentracji polegającej na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy przez spółki ArcelorMittal Poland oraz Moris. Transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na krajowym rynku sprzedaży walcowanych szyn kolejowych do odbiorców końcowych" - poinformował UOKiK.

Reklama

Produkcja i sprzedaż szyn kolejowych w jednych rękach?

AMP produkuje i sprzedaje wyroby ze stali, w tym walcowane szyny kolejowe. Moris prowadzi działalność w zakresie sprzedaży wyrobów stalowych, również szyn walcowanych, zakupionych od producentów (m.in. od AMP) oraz produkuje i sprzedaje szyny zgrzewane. Szyny walcowane są produkowane w hucie, natomiast szyny zgrzewane są wytworzone poprzez zgrzanie w zgrzewalni stacjonarnej dwóch lub więcej walcowanych szyn kolejowych.

- Uczestnicy koncentracji są dla siebie jedynymi istotnymi konkurentami z perspektywy nabywcy końcowego szyn. Z naszych analiz wynika, że utworzenie wspólnego przedsiębiorcy może wyeliminować presję konkurencyjną oraz z dużym prawdopodobieństwem skutkować podniesieniem cen dla odbiorców końcowych. Koncentracja może ograniczyć także możliwość wejścia na rynek nowych dostawców - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK badał rynek szyn. Koncentracja niekorzystna dla kupujących

UOKiK wyjaśnił, że w tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynków szyn i weryfikacja danych przedstawionych przez uczestników koncentracji. Ze względu na specyfikę branży zebrano dane rynkowe zarówno od producentów i dystrybutorów, jak i nabywców końcowych szyn. Ze zgromadzonych informacji wynika, że koncentracja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na krajowym rynku sprzedaży walcowanych szyn kolejowych do odbiorów końcowych. Ponadto, po dokonaniu koncentracji, nowy przedsiębiorca byłby jedynym podmiotem w Polsce mającym w ofercie szyny zgrzewane, co mogłoby prowadzić do podniesienia ich cen.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: hutnictwo | szyny | stal | ArcelorMittal
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »