Urlop na koszt państwa, też za granicą

Przepisy pozwalające na dopłaty do wypoczynku pracowników wyłącznie do wczasów w kraju i uniemożliwiające korzystanie z funduszu cudzoziemcom pracującym w Polsce są sprzeczne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał uznał, że zaskarżone przez RPO przepisy znowelizowanej w 2002 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych są niezgodne z konstytucyjnymi zasadami równości wobec prawa i niedyskryminacji.

Podając ustne motywy wyroku prezes TK sędzia Jerzy Stępień przypomniał, że Trybunał od początku swojej działalności potwierdzał zasadę, że wszyscy są równi wobec prawa. "To nie wyklucza odmiennego traktowania, pod warunkiem, że kryterium rozróżnienia jest istotne i zgodne z celem przepisów" - dodał Stępień. Zaznaczył, że zakwestionowane przez RPO zróżnicowanie nie służyło zasadzie sprawiedliwości, z myślą o której powstały fundusze socjalne. TK ocenił, że wprowadzenie kryterium miejsca ogranicza swobodę wyboru miejsca wypoczynku. Uniemożliwienie pracującym w Polsce cudzoziemcom korzystania z dopłat do wakacji w ojczystym kraju TK uznał za dyskryminację.

Reklama

Jeden z sędziów zgłosił zdanie odrębne. Wyrok Trybunału jest ostateczny.

PRZYPOMNIJMY

Przepisy ustawy o ZFŚS pozwalają pracownikom korzystać z usług świadczonych przez pracodawcę na rzecz różnych form wypoczynku - pod warunkiem, że są one świadczone w kraju. Taka regulacja,narusza zasadę równości wobec prawa. A przestrzeganie jej jest obowiązkiem także ustawodawcy tworzącego prawo.

Równość w prawie pracy odnosi się w sposób szczególny do obowiązków stanowienia prawa, ponieważ nakładają one na strony stosunku pracy pewne obowiązki lub dają im pewne uprawnienia. Wszelkie zachwianie zasady równości budzi sporo emocji. Jedną z głównych funkcji funduszu socjalnego jest wyrównanie szansy tych pracowników, którzy są słabiej sytuowani, np. ze względu na określoną sytuację rodzinną. Jednak w momencie, gdy zaczęły obowiązywać regulacje stanowiące o dofinansowaniu przez pracodawcę wyłącznie krajowych wczasów pracowników, została ona naruszona. To automatycznie spowodowało naruszenie innej zasady - sprawiedliwości społecznej.

Zachodnia firma turystyczna, która ma filię w Polsce, nie może na taką skalę jak wcześniej organizować wycieczek np. do swojego kraju, ponieważ wspomniany przepis o ZFŚS odebrał jej wielu klientów.

Ministerstwo Pracy wielokrotnie podkreślało, że wprowadzenie regulacji o dopłatach wyłącznie do wypoczynku krajowego jest przejawem ochrony polskiego rynku usług turystycznych.

MZ

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Trybunał Konstytucyjny | równości | RPO | trybunał | urlop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »