Urzędy nie rejestrują wszystkich

Samochód raz wyrejestrowany w Polsce nie może być ponownie zarejestrowany - taką informację otrzymał jeden z czytelników "Gazety Prawnej", który wyjechał na kontrakt do innego kraju i postanowił zabrać ze sobą swoje nowe auto.

Musiał on bowiem wyrejestrować samochód w Polsce, by zarejestrować i ubezpieczyć auto w innym państwie. Jednak za kilka lat zamierza wrócić do Polski i nie chce pozbywać się swojego pojazdu. Okazuje się jednak, że spora grupa osób w podobnej sytuacji będzie musiała zostawić swoje samochody za granicą.

Niedostosowany kodeks

Zgodnie z art. 79 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., nr 108, poz. 908 z późń. zm.) pojazd podlega wyrejestrowaniu na wniosek właściciela np. w przypadku, gdy pojazd jest wywożony z kraju, jeżeli został zarejestrowany w innym państwie lub sprzedany za granicą. Ustęp czwarty tego samego przepisu określa, że pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, chyba że został odzyskany po kradzieży, jest zabytkowy lub ma 25 lat lub więcej i ten model nie jest już w produkcji od co najmniej 15 lat.

Reklama

- Trzeba jak najszybciej znowelizować ustawę - Prawo o ruchu drogowym, gdyż jeszcze kilka lat temu nie było takich problemów - mówi Ryszard Stefański z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa. Dodaje, że zakaz ponownej rejestracji jest bezsensownym przepisem, gdyż zmusza ludzi do pozbycia się pojazdu nawet jak się wyjedzie tylko na rok.

- Przeważnie przepisy innych państw określają, że jeżeli przebywa się w danym miejscu powyżej sześciu miesięcy, to trzeba przerejestrować samochód - stwierdza prof. Ryszard Stefański.

Urzędy znają problem

- Nie ma możliwości ponownego zarejestrowania auta, które już było wyrejestrowane. Dobrze byłoby zmienić przepisy w tym zakresie - usłyszeliśmy od jednej z urzędniczek w Wydziale Komunikacji w Piotrkowie Trybunalskim.

Łukasz Kuligowski

Gdzie w Polsce i na jakiej podstawie mieszkańcom udaje się zarejestrować ponownie samochód ? Jakie jest stanowisko Ministerstwa Infrastruktury w sprawie ponownego zarejestrowania samochodu ? Czy będą nowe regulacje? Na czym polega tzw. czasowe wyrejestrowanie?

Więcej: "Gazeta Prawna" 5.02.2008.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: urzedy | Prawo o ruchu drogowym | auto | urzad | Pojazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »