​USA: Producent jaj zanotował 700-procentowy wzrost zysku. "To zmniejszona podaż lub chciwość"

Cal-Maine Foods, największy producent jaj w USA odnotował w ostatnim kwartale podwojenie przychodów, a jego zysk w relacji rocznej wzrósł o ponad 700 proc. - z 39,5 do 323,2 mln dol., poinformował CNN. Spółka notowana na amerykańskiej giełdzie skorzystała na podwyżkach cen jaj.



Jak podaje telewizja CNN, Cal-Maine Foods, odpowiedzialna za 20 proc. amerykańskiego rynku jaj, w ostatnim kwartale, który zakończył się dla producenta 25 lutego, podwoiła swoje przychody. Te dokładnie w relacji rocznej wzrosły o 109 proc. i wyniosły 997,5 mln dol.  

To wynika również z podwojenia cen, jakie zastosowała firma. Średnia cena w sprzedaży tuzina jaj wyniosła w tym okresie 3,3 dol., natomiast rok wcześniej wynosiła ona 1,61 dol. 

Jednak podwojenie przychodów przyćmiły dane firmy o jej zysku. Ten w ciągu roku wzrósł o 718 proc. - z 39,5 mln dol. rok temu, do 323,2 mln dol. na koniec ostatniego kwartału.  

Reklama

Polityk: "To zmniejszona podaż czy chciwość?"

Wzrost cen jaj na rynku wynikał z wysokiej śmiertelności wśród zwierząt na ptasią grupę. Jak wyjaśnia amerykańska telewizja, epidemia zmusiła wielu rolników to zabijania milionów kur niosek, a to natomiast zmniejszyło podaż jaj i podniosło ich wartość.  

Decyzje o podwyżkach cen przez producentów jaj spotkały się z krytyką wśród polityków. Niektórzy z nich oskarżali firmy o spekulacje.  

W swoim liście do Cal-Maine Foods senator Elizabeth Warren napisała, że "amerykańskie rodziny powinny wiedzieć, czy wyższe ceny za jaja stanowią uzasadnioną odpowiedź na zmniejszaną podaż, czy wynikają z wymykającej się spod kontroli chciwości korporacji".  

Jak wskazuje CNN, firma nie odpowiedziała na pytania dotyczące listy napisanego przez polityk.  

Oprac. Alan Bartman 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny żywności | ceny jaj | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »