USA: Sankcje obejmą banki posiadające 80 proc. wszystkich aktywów w Rosji

Na liście podmiotów objętych sankcjami resortu finansów znajdują się dwa największe rosyjskie banki, Sbierbank i VTB - wynika z komunikatu amerykańskiego Departamentu Skarbu. Łącznie restrykcje dotkną instytucji, które posiadają 80 proc. wszystkich aktywów w Rosji. Konsekwencje spotkały też dwa białoruskie banki.

Na ogłoszonej liście znalazła się największa rosyjska instytucja finansowa - Sbierbank, druga największa - VTB, a także banki Otkritie, Nowikom i Sowkom.

Restrykcje przeciwko Sbierbankowi nakazują zamknięcie amerykańskim podmiotom kont w tej instytucji oraz wchodzenia z nią w jakiekolwiek przyszłe transakcje. Pozostałe cztery banki otrzymały "pełne sankcje blokujące", co oznacza zamrożenie ich wszystkich amerykańskich aktywów.

W oddzielnym komunikacie ogłoszono też sankcje przeciwko białoruskim bankom państwowym, Biełinwestbank i Bank Dabrabyt, a także przeciwko 24 urzędnikom reżimu Łukaszenki.

Reklama

Stany Zjednoczone razem z sojusznikami nałożyły sankcje na największe rosyjskie instytucje finansowe i samą Rosję, gdyż zamierzają utrudnić możliwości pozyskiwania kapitału na rynkach finansowych. - Wykluczamy Rosję z globalnego systemu finansowego - oświadczył Waszyngton. - Działania te dotyczą również prawie 80 procent wszystkich aktywów bankowych w Rosji i będą miały głęboki oraz długotrwały wpływ na rosyjską gospodarkę i system finansowy - dodały amerykańskie władze.

Sankcje mają dotknąć również rosyjskich elit i członków ich rodzin.

Sekretarz Skarbu USA Janet Y. Yellen oświadczyła, że celem jest "pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za jej inwazję na Ukrainę". - W razie potrzeby jesteśmy gotowi nałożyć na Rosję dalsze sankcje - dodała.

Dwa banki na celowniku

Amerykański Departament Skarbu podejmuje działania przeciwko dwóm największym rosyjskim instytucjom finansowym. Chodzi o Sbierbank i Bank VTB. - Rosyjskie instytucje finansowe przeprowadzają na całym świecie na co dzień transakcje walutowe o wartości około 46 mld dol., z czego 80 proc. odbywa się w dolarach amerykańskich. Zdecydowana większość tych transakcji zostanie teraz przerwana. Odetniemy dwa największe rosyjskie banki - które łącznie stanowią ponad połowę całego systemu bankowego w Rosji pod względem wartości aktywów - od płatności dokonywanych z udziałem amerykańskiego systemu finansowego - podkreślono w komunikacie departamentu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | sankcje | sbierbank | Janet Yellen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »