USA wymierzyły kolejny cios. Na celowniku trzeci największy bank Rosji

USA nałożyły kolejne sankcje na rosyjskie instytucje finansowe. Wśród tych ostatnich znalazł się trzeci największy bank Rosji - Gazprombank. To ostatni tak duży rosyjski bank, który nie był objęty pełnymi restrykcjami.

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

"Dziś Stany Zjednoczone nakładają znaczące nowe sankcje na ponad 50 instytucji finansowych, aby jeszcze bardziej osłabić zdolność Rosji do wykorzystywania międzynarodowego systemu finansowego do finansowania i prowadzenia brutalnej wojny przeciwko narodowi Ukrainy" - ogłosił w oświadczeniu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak podkreślił, wśród objętych restrykcjami instytucji jest Gazprombank, największy rosyjski bank, na który dotąd USA nie nałożyły sankcji.

Reklama

Gazprombank to trzeci największy bank Rosji, za pomocą którego Moskwa rozlicza płatności za zakup sprzętu wojskowego i płaci żołnierzom oraz ich rodzinom. Choć był nałożono na niego częściowe sankcje, to jak dotąd nie objęła go pełna blokada i wykluczenie z systemu SWIFT, które zastosowano wobec pozostałych banków. Miało to związek z obawami o wpływ sankcji na dalsze dostawy rosyjskiego gazu do Europy.

Na listę sankcji trafiło ponad 50 rosyjskich banków

Jak wynika z komunikatu amerykańskiego resortu finansów, na listę sankcji trafiło ponad 50 rosyjskich banków mających międzynarodowe powiązania, ponad 40 rejestrów papierów wartościowych używanych przez Rosję do obchodzenia restrykcji, a także 15 osób z kierownictwa rosyjskich banków państwowych. Dodatkowo wydany został alert ostrzegający firmy o ryzyku sankcyjnym związanym z używaniem rosyjskiego systemu rozliczeniowego SPFS mającego być alternatywą dla międzynarodowego systemu SWIFT.

"Dzisiejsze sankcje dodatkowo ograniczą nadużywanie przez Rosję międzynarodowego systemu finansowego w celu finansowania wojny z Ukrainą. Stany Zjednoczone pozostają zdeterminowane, aby zagwarantować Ukrainie możliwie najsilniejszą pozycję i będziemy nadal podejmować wszelkie możliwe kroki, aby to zrobić, od radyklanego zwiększenia pomocy w zakresie bezpieczeństwa, po nakładanie i pełne egzekwowanie sankcji i innych ograniczeń na machinę wojenną Rosji" - zadeklarował w oświadczeniu Sullivan.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | sankcje na Rosje | wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »