Ustawa o 800 plus przyjęta przez rząd. Waloryzacja coraz bliżej

Świadczenie 800 plus już od przyszłego roku. Tak zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

  • Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, zgodnie z którym 500 plus wzrośnie do 800 plus
  • Ustalono, kiedy ruszy wypłata 800 plus. 
  • Wiadomo też już, czy będzie potrzebny nowy wniosek o zwaloryzowane świadczenie. 

Waloryzacja 500 plus do 800 plus - projekt nowelizacji w tej sprawie przyjęła we wtorek Rada Ministrów. 

Projekt symbolicznie podpisali we wtorek premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wraz z dziećmi zgromadzonymi na "Pikniku 800+", czyli wydarzeniu towarzyszącym przyjęciu projektu nowelizacji:

Reklama

- Cały ten wielki program jest programem podnoszenia szacunku wobec rodzin, zwiększania szans dla wszystkich dzieci, tak aby mogły sobie pozwolić na zajęcia pozalekcyjne, zajęcia sportowe, wyjazd na wakacje - mówił premier podczas spotkania.

Wskazywał także, że program spełnia zadanie zmniejszania ubóstwa wśród dzieci: - Pojawiają się rankingi, że jesteśmy w pierwszej czwórce, w pierwszej szóstce państw, które mogą się poszczycić wyeliminowaniem ubóstwa - powiedział Morawiecki.

Szef rządu podkreślił także, że kwota waloryzacji jest większa, niż wynikałoby to z łącznej inflacji za lata funkcjonowania programu 500 plus.

Od kiedy będzie wypłacane 800 plus?

Regulacja zakłada podwyższenie świadczenia 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 roku (z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku).  

Wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw - podano w uzasadnieniu projektu. 

"Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń" - zaznaczono. 

Czy trzeba składać nowy wniosek o 800 plus?

Z projektu wynika, że wszystkie dotychczas obowiązujące warunki przyznawania świadczenia wychowawczego pozostają niezmienne. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. 

Jednocześnie projekt przewiduje, że minister właściwy do spraw rodziny, za pośrednictwem ZUS, będzie mógł przekazywać osobie otrzymującej świadczenie wychowawcze informacje związane z uprawnieniami dla rodzin. 

800 plus - koszt dla budżetu

W ocenie skutków regulacji przyjętego projektu poinformowano, że w 2024 roku do świadczenia uprawnionych będzie 6 mln 668 tys. dzieci. 

Koszt wprowadzenia zmian spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa o 24 mld zł w przyszłym roku. W kolejnych latach zakładany jest spadek wydatków w związku ze zmniejszającą się populacją dzieci. Spadek ten wynika ze zmniejszającej się liczby urodzeń i z wchodzeniem w dorosłość znacznie liczniejszych roczników - podano w założeniach.   

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »