Ustawa o OZE powinna obowiązywać od lutego
Resort gospodarki chce, by ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) weszła w życie najdalej w lutym 2015 r. - poinformował wczoraj wicepremier Janusz Piechociński.
W czwartek rzecznik Trybunału UE zaproponował karę finansową dla Polski za niewdrożenie dyrektywy o OZE.
Rządowy projekt ustawy o OZE jest po pierwszym czytaniu w Sejmie, prace nad nim zakończyła już specjalna podkomisja. We wtorek jej sprawozdaniem ma się zająć sejmowa komisja ds. energetyki i surowców energetycznych, której podkomisja zostawiła do rozstrzygnięcia kilka ważnych kwestii.
W czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE ogłosił, że Polska za niewdrożenie dyrektywy ws. promowania energii z OZE została ukarana kwotą 61 tys. euro za każdy dzień opóźnienia. Opinia rzecznika nie jest wiążąca dla TSUE - ogłosiło w odpowiedzi Ministerstwo Gospodarki.
Za opóźnienia we wdrażaniu prawa dotyczącego OZE Komisja Europejska pozwała Polskę już w 2013 r., proponując dzienną karę 133 tys. euro, płatną od momentu wyroku do wdrożenia przepisów UE. Później jednak, ze względu na przyjęcie przez Polskę części wymaganych przepisów, KE obniżyła żądaną karę do 61 tys. euro.
Przepisy z dyrektywy, której celem jest osiągnięcie w Unii Europejskiej 20-procentowego udziału energii odnawialnej do 2020 r., miały być wdrożona przez kraje członkowskie do 5 grudnia 2010 r. Polska wprawdzie przyjęła kilka aktów prawnych w tej sprawie, ale KE stwierdziła, że żaden z nich nie wdraża w dostatecznym stopniu dyrektywy.
"Na dzień analizy przez Trybunał okoliczności faktycznych Polska nadal nie dokonała transpozycji do prawa krajowego niektórych przepisów dyrektywy, ani nie przekazała Komisji wystarczających środków transpozycji" - brzmi czwartkowa informacja po opinii rzecznika Trybunału. Rzecznik Melchior Wathelet zaproponował, by kara była naliczana do chwili, w której Polska przekaże KE informację o transpozycji dyrektywy.
Ministerstwo Gospodarki w odpowiedzi przypomniało, że zadaniem rzecznika jest przedstawienie Trybunałowi propozycji rozstrzygnięcia, jednak wyrok może być odmienny od tej opinii. MG ocenia też, że wyrok jest spodziewany na początku 2015 r.
Ministerstwo poinformowało też, że Polska prowadzi nieformalne konsultacje z Komisją w celu usunięcia ostatnich wątpliwości i zastrzeżeń KE. Wskazało, że w ich wyniku opracowano kolejny projekt ustawy o zmianie ustawy o biopaliwach, który powinien wyjaśnić wątpliwości KE. Projekt jest w Sejmie, jego drugie czytanie jest planowane na przyszły tydzień. MG podkreśliło też, że w maju 2014 r. KE została poinformowana o przyjęciu innej nowelizacji ustawy o biopaliwach, które - w opinii ministerstwa - implementują przepisy dyrektywy.
KE wysłała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w sprawie niewdrożenia dyrektywy o odnawialnych źródłach energii już w styczniu 2011 r. W marcu 2012 r. wysłano tzw. uzasadnioną opinię, która jest kolejnym etapem procedury o naruszenie unijnego prawa.
Pozew do Trybunału Sprawiedliwości został skierowany w marcu 2013 r. KE zastrzegała wówczas, że jeśli Polska zatwierdzi krajowe prawo, które rzeczywiście wdraża dyrektywę, to uniknie kary.
Polityka klimatyczno-energetyczna musi respektować trzy równoważne cele: konkurencyjność, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo dostaw. Tylko realizacja tych trzech filarów pozwoli na sprawne funkcjonowanie rynku energii korzystnego dla wszystkich jego uczestników - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas seminarium "Polityka klimatyczno - energetyczna, perspektywa do 2030 roku - stanowisko Polski". Spotkanie odbyło się 11 grudnia 2014 r. w Hadze.
Wicepremier Piechociński wyraził przekonanie, że ramy polityki klimatyczno-energetycznej w perspektywie 2030 r., przyjęte przez przywódców europejskich, zachęcą inne kraje do znacznego wysiłku redukcyjnego w ramach porozumienia globalnego. - Unia Europejska, odpowiadając jedynie za 10 proc. globalnych emisji, nie jest w stanie samodzielnie zahamować wzrostu emisji globalnych, a tym bardziej doprowadzić do ich spadku - zauważył.
Szef MG zwrócił także uwagę, że polska inicjatywa stworzenia Unii Energetycznej stała się bodźcem do głębokich dyskusji oraz wyznaczyła kierunek dalszych prac UE. - Solidarne współdziałanie państw członkowskich pozwoli na równomierny podział obciążeń i korzyści, zapewniając funkcjonowanie mechanizmu efektywnego dystrybuowania dostaw energii pomiędzy krajami na wypadek poważnego kryzysu - powiedział.
Wicepremier Janusz Piechociński podczas pobytu w Hadze spotkał się również z Minister ds. Handlu Zagranicznego Lilianne Ploumen. Tematem rozmów była współpraca gospodarcza Polski i Królestwa Niderlandów oraz możliwości jej rozwoju. Minister gospodarki odwiedził także terminal LNG przy porcie w Rotterdamie.