Reklama

Ustawa okołobudżetowa na 2022 r. uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił w środę ustawę okołobudżetową na 2022 r.; jest ona bezpośrednio związana z przyszłoroczną ustawą budżetową.

Za ustawą głosowało 230 posłów, przeciw było 205, nikt się nie wstrzymał od głosowania.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022. jest ściśle związana z projektem ustawy budżetowej na rok 2022.

Uchwalona ustawa m.in. ustala odpisy na fundusze socjalne w oparciu o wartości z roku 2019, a więc odmraża podstawy do naliczania tych funduszy w stosunku do regulacji z 2021 o jeden rok. Przewiduje też przekazanie w 2022 r. skarbowych papierów wartościowych o wartości 500 mln zł na szkolnictwo wyższe i naukę oraz obligacji o wartości 1 mld zł na rzecz Agencji Badań Medycznych i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Reklama

W ustawie proponuje się też ustalenie w 2022 r. wysokości wynagrodzeń sędziów, prokuratorów i innych pracowników w odniesieniu do ogłoszonego przez GUS przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2020 r.

Sejm wprowadził także poprawki rekomendowane przez Komisję Finansów Publicznych, które zostały zgłoszone podczas drugiego czytania ustawy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zmiany wprowadzone przez Sejm m.in. umożliwiają ministrowi finansów w 2022 r. przekazanie skarbowych papierów wartościowych na uruchomienie wydziałów lekarskich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Inną zmianą zaakceptowaną przez Sejm jest zwiększenie o 180 mln zł subwencji z przeznaczeniem na zwiększenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach.

Ustawa trafi teraz do Senatu. W życie ma wejść od 1 stycznia 2022 r.

Sejm za wydłużeniem terminu płatności bonem turystycznym

Polskim Bonem Turystycznym będzie można płacić za usługi hotelowe dłużej - do 30 września 2022 r., a nie jak jest teraz, do końca marca 2022 r. - przewiduje uchwalona w środę przez Sejm nowela ustawy covidowej. Nowe przepisy dotyczą również pracy marynarzy.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 418 posłów, nikt nie był przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu. Teraz nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw trafi pod obrady Senatu.

Wcześniej posłowie poparli kilka poprawek, jakie zaproponowali posłowie PiS. Jedna z nich dotyczyła obowiązku poinformowania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w okresie obowiązywania ustawy o zamiarze wykonania lotu bezzałogowych statków powietrznych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Nowelizacja wydłuża termin na dokonywanie płatności za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego - do 30 września 2022 r. z końca marca 2022 r., jak jest obecnie w przepisach.

Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Wartość bonu wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - 1000 zł.

Nowelizacja umożliwi ponadto zaokrętowanie marynarzy na statek, którzy ze względu na stan epidemii mają trudności z powrotem do kraju oraz odnowieniem posiadanych dokumentów. Ważność dokumentów marynarskich będzie przedłużona do upływu 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Nowe przepisy zakładają również, że z uwagi na skutki pandemii COVID-19 związane z ograniczeniami w przewozie towarów i pasażerów statkami na rzekach, przewoźnicy zostaną zwolnieni z opłat za korzystanie z publicznych rzek i śluz. Dodatkowo z opłat tych zwolnieni będą turyści pływający statkami. Zwolnienie będzie dotyczyć sezonu żeglugowego trwającego od 1 marca do 31 grudnia 2022 r.

Uchwalona ustawa umożliwi również jednostkom oświaty wydawanie pieniędzy w ramach wsparcia na pomoce dydaktyczne służące do nauki zdalnej.

Nowelizacja przewiduje również, że do 31 grudnia 2023 roku Wody Polskie będą ustalały wysokość opłaty stałej za usługi wodne na dotychczasowych zasadach, czyli bez uwzględnienia średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ). Zgodnie z nowelą do 31 grudnia 2023 r. Wody Polskie będą musiały opracować metodykę wyznaczania SNQ przy ustalaniu opłat za usługi wodne.

Nowela przedłuży o 12 miesięcy okres obowiązywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy i planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »