"Utrzymujemy zerowy VAT na żywność". Premier podał, do kiedy będzie obowiązywać tarcza

- Staramy się, wtedy kiedy jest niepogoda gospodarcza, dać ludziom parasol, pomóc w ochronie ich budżetów. Takim parasolem był zerowy VAT na żywność. Kontynuujemy tarczę w takim kształcie jak do tej pory przez pierwsze dwa kwartały przyszłego roku. To około 8 mld zł, a licząc dynamicznie może powyżej (kosztu dla budżetu - red.) - powiedział we wtorek po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

- Zmieniają się wyzwania, dlatego zmieniamy nasze sposoby reakcji. Do końca roku będziemy utrzymywać tarcze zgodnie z obietnicą, natomiast od 1 stycznia wprowadzamy nowe mechanizmy. Przede wszystkim - zamrożenie cen. Zamrożenie cen dla gospodarstw domowych do 2 tys. kWh - podkreślił premier. Szef rządu wymieniał także limity maksymalne cen prądu i mrożenie cen gazu. To ma zastąpić obniżone tarczą antyinflacyjną m.in. stawki VAT. 

- My widzimy już światełko w tunelu, że zdaniem wielu analityków, ekspertów od środka II kw. przyszłego kwartału inflacja ma szasnę być w mocnym trendzie spadającym - dodał premier. - Dzięki tarczy antyinflacyjnej obniżyliśmy tempo wzrostu cen nawet o 4 pkt proc. - wskazał. 

Reklama

Magdalena Rzeczkowska, minister finansów dodała, że w przypadku innych rozwiązań tarczy antyinflacyjnej, będą stosowane tarcza energetyczna, gazowa i dodatki ciepłownicze. - Limity cen energii, limity zamrożenia cen energii i gazu. Budżet, który realizuje w 2023 r. to jest budżet bezpieczeństwa Polaków - powiedziała Rzeczkowska i dodała, że to m.in. programy społeczne, które będą kontynuowane.

- Przedłużamy obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, jeżeli chodzi o zerowy VAT na żywność. Do końca tego tygodnia ukaże się rozporządzenie ministra finansów - w tym przypadku ta stawka zero procent zostanie wprowadzona w drodze rozporządzenia - powiedziała Rzeczkowska.

Zaciskanie pasa w ministerstwach. Minister finansów apeluje o szukanie oszczędności

- Ale to też obronność Polski i wysoki wzrost wydatków - dodała. To 3 proc. wydatków budżetowych i dodatkowe środki na bezpieczeństwo Polski. 

Minister finansów zwróciła także uwagę, że na Radzie Ministrów była rozmowa na temat przygotowania planów oszczędnościowych na wypadek wydarzeń kryzysowych przez ministerstwa. - Nie wiemy czy one się wydarzą, ale chcemy być na to przygotowani. Poprosiłam ministrów o przygotowanie takiego planu - wskazała.

- Nie chce tutaj straszyć, ale ważne żeby się przygotować. W przypadku potrzeby, konieczności środki dodatkowe mogą być uruchamiane na te obszary, które są dla naszego bezpieczeństwa ważne. Przede wszystkim bezpieczeństwo obronnościowe Polski, ale też socjalne i energetyczne. W tym zakresie do takich działań się przygotowujemy - dodała. 

Jak mają wyglądać te plany oszczędnościowe? - Umówiliśmy się na próg 5-procentowy. To jest decyzja każdego z ministrów w jakiej wysokości te oszczędności będzie planować. Nie jest kompetencją MF wkraczanie w tę politykę, którą każdy resort prowadzi - powiedziała Rzeczkowska. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »