Reklama

Uwaga, Krajowy Rejestr Przedsiębiorców nadal wysyła listy sugerujące wpłacenie pieniędzy

Są zarzuty dla szefa, ale nie ma zakazu działalności dla firmy. Ten absurd dotyczy Krajowego Rejestru Przedsiębiorców. Spółka, która oszukała już ponad 250 osób, nadal działa wysyłając przedsiębiorcom listy sugerujące wpłacanie 115 złotych.

Wysyłane obecnie pisma zmieniły swoją formę i zdaniem prokuratury nie można ich już traktować jako próby wyłudzania pieniędzy. - W piśmie tym była bowiem zawarta informacja, że pismo to stanowi ofertę handlową, w związku z tym uznaliśmy, że z powodu tego zapisu, tu już o wprowadzeniu w błąd pokrzywdzonych, co do konieczności uiszczenia tej kwoty mowy być nie może - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

Reklama

Prokuratura zakazała podejrzanemu kierowania spółką. Może sam zrezygnować albo zostać odwołany. Prokuratorskie pismo w tej sprawie już wysłano. Jeśli podejrzany się nie podporządkuje, prokuratura zapowiada zaostrzenie sankcji wobec niego, z wnioskiem o tymczasowy areszt włącznie.

Naciągał przedsiębiorców, usłyszał zarzuty

Szefowi Krajowego Rejestru Pracowników i Pracodawców grozi do ośmiu lat więzienia. Rejestr wysyłał do szefów firm druk przelewu na 115 zł za zarejestrowanie przedsiębiorstwa. Dokumenty wyglądały na urzędowe, więc wielu przedsiębiorców dokonywało wpłaty, choć nie mieli takiego obowiązku. Prokuratura postawiła szefowi rejestru zarzut oszustwa na szkodę 255 osób i usiłowania oszukania 34 kolejnych.

Przed naciągaczem ostrzegaliśmy już w lipcu, po alarmujących sygnałach od słuchaczy RMF FM. Sformułowanie zarzutów zajęło śledczym sporo czasu. Od początku tłumaczyli jednak, że w sprawie jest sporo pokrzywdzonych z całego kraju i cały czas pojawiają się kolejni.

Michała G. zwolniono po wpłaceniu 80 tysięcy złotych poręczenia majątkowego. Prokuratura zakazała mu też opuszczania kraju i pełnienia funkcji członka zarządu w spółkach prawa handlowego.

Marcin Buczek, Joanna Potocka

Słuchaj Faktów RMF FM

Dowiedz się więcej na temat: Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców | ten

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »