Uwaga na fałszywe oferty pracy. Oszuści wykorzystują popularną aplikację

Proponują stanowiska w renomowanych firmach, wysokie wynagrodzenia, elastyczne godziny oraz pracę z domu. Potem żądają niewielkich opłat, aż wreszcie danych, dzięki którym okradają konta bankowe. Nieprawdziwe oferty zatrudnienia wysyłane są zwykle za pośrednictwem WhatsApp. Przed fałszywymi rekruterami przestrzegają eksperci przedsiębiorstwa informatycznego Sophos.

Fałszywi rekruterzy wabią swoje ofiary lukratywnymi stanowiskami w znanych firmach, np. w TikTok. Oferowane przez nich prace wymagają niewielkiego lub żadnego doświadczenia. “Może to być np. oglądanie krótkich filmików lub lajkowanie postów. W zamian proponują niewspółmiernie wysokie wynagrodzenie" - informuje w wydanym komunikacie Sophos. 

Sieć tkana przez oszustów

Zdaniem ekspertów, można nie dać się oszukać. Zwracają oni uwagę, że oferta jest zwykle napisana w sposób emocjonalny, skłaniający do szybkiego działania, w tym podania danych czy dokonania opłat z góry. Wysyłane przez oszustów propozycje są też podejrzanie atrakcyjne: obiecują dobrze płatną pracę zdalną, benefity i elastyczny grafik. “Cyberprzestępcy kuszą ofiary brakiem wymagań dotyczących doświadczenia w pracy, a jednocześnie rzadko w zamieszczają szczegóły dotyczące zakresu obowiązków” - podpowiadają eksperci.

Reklama

Osoba, która zadeklaruje zainteresowanie pracą, jest proszona o wpłacenie niewielkiej kwoty na podane przez oszustów konto. Gdy uiści pierwszą opłatę, przestępcy zaczynają żądać przekazania im danych osobowych oraz wykonania kolejnych przelewów. “Argumentują to koniecznością kupienia odpowiedniego sprzętu do pracy czy przeprowadzenia szkoleń” - czytamy w komunikacie. Zdarza się, że liczący na zatrudnienie kandydaci posłusznie wykonują polecenia.  

Jak się nie dać oszukać

Aby chronić swoje dane przed oszustami, przede wszystkim nie należy klikać w linki zawarte w otrzymanej „ofercie pracy”. – Jeśli osoba podająca się za rekrutera twierdzi, że reprezentuje jakąś firmę lub agencję, warto poszukać numeru telefonu danego podmiotu lub jego strony internetowej i sprawdzić, czy ogłoszenie jest prawdziwe - zachęca dyrektor ds. technologii w Sophos, John Shier. Trzeba też pamiętać, że firmy poszukujące pracowników raczej nie wysyłają ofert za pośrednictwem komunikatorów. - Wyjątkiem jest LinkedIn, na którym stosunkowo łatwo można sprawdzić, czy oferta jest prawdziwa – podkreśla.

Oszustwa związane z fałszywymi ofertami pracy powszechne we wszystkich krajach - informuje Sophos. Ataki często następują po wycieku danych. Cyberprzestępcy wykorzystują numery telefonów kupione w nielegalnych źródłach lub zdobyte podczas cyberataku. Do największego doszło przed dwoma laty, kiedy to w ręce przestępców wpadły dane prawie 500 milionów użytkowników WhatsApp. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oferty pracy | oszustwa | WhatsApp | dane | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »