Uwolnienie cen energii wstrzymane

Zawiadomienia o wstrzymaniu decyzji dotyczącej uwolnienia cen energii zostały wysłane do 172 firm handlujących energią - poinformował na konferencji prasowej szef Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Mariusz Swora.

Zawiadomienia o wstrzymaniu decyzji  dotyczącej uwolnienia cen energii zostały wysłane do 172 firm  handlujących energią - poinformował na konferencji  prasowej szef Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Mariusz Swora.

Prezes URE dodał, że jeszcze dziś będą wysłane listy do premiera Donalda Tuska i wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka - dotyczą działań, jakie podjął w ciągu tygodnia swojego urzędowania w URE. Swora zapewnił, że choć jest zwolennikiem uwolnienia cen energii, to jednak na obecnym etapie rozwoju rynku decyzja jego poprzednika była "przedwczesna".

Prezes URE podkreślił, że w UE nie ma przepisu wiążącego, który nakazywałby uwolnienie cen energii od początku 2008 roku.

Zdaniem Mariusza Swory, poprzedni prezes URE, podejmując decyzję o uwolnieniu cen, nie wziął pod uwagę opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów co do istnienia konkurencyjnego rynku energii w Polsce. W ocenie Swory, decyzja o uwolnieniu cen jest sprzeczna ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, które głosi, że organizacja sektora na pierwszym miejscu powinna realizować cel, jakim jest poprawa sytuacji konsumenta.

Reklama

Na początku listopada poprzedni prezes URE Adam Szafrański zdecydował, że firmy energetyczne posiadające koncesję na obrót energią są zwolnione z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf dla energii elektrycznej. Do tej pory, za pomocą taryf, URE kontrolował, czy ceny energii elektrycznej nie są zbyt wysokie.

Swora powiedział, że jego celem będzie doprowadzenie do uwolnienia cen energii. Zapowiedział, że kierowany przez niego Urząd zaczyna prace na rzecz powstania "mapy drogowej", czyli programu działań na rzecz wolnego rynku. Jednak - jego zdaniem - program taki powinien być poddany konsultacjom gospodarczym i społecznym oraz "zawierać działania na rzecz odbiorców "wrażliwych" oraz środki zaradcze, neutralizujące ewentualne wzrosty cen w zakresie przejściowym".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny energii | URE | mariusz | uwolnienie | uwolnione
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »