Verhofstadt: Kara dla TVN to powód, by przyspieszyć prace w sprawie Polski

Kara dla nadawcy TVN24 to coś nie do zaakceptowania; sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się - mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim szef grupy liberalnej Guy Verhofstadt.

Kara dla nadawcy TVN24 to coś nie do zaakceptowania; sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się - mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim szef grupy liberalnej Guy Verhofstadt.

- Dla nas to powód, żeby przyspieszyć w styczniu wdrażanie rezolucji przyjętej w listopadzie. (...) Musimy przyspieszyć prace dotyczące artykułu 7 - podkreślił Verhofstadt. Wyraził nadzieję że sytuacja w Polsce poprawi się, ale - jak wskazał - na razie nie widać oznak, żeby tak się działo.

Nowoczesna ws. kary nałożonej przez KRRiT na TVN: Złożyliśmy wniosek o informację publiczną

- Złożyliśmy wniosek o informację publiczną; mamy nadzieję, że ministerstwo kultury i przedstawiciele KRRiT wytłumaczą nam się z tej sytuacji - oświadczyła we wtorek Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), odnosząc się do kary nałożonej przez KRRiT na spółkę TVN SA.

Reklama

Jak oceniła Scheuring-Wielgus na konferencji prasowej w Sejmie, kara, która została nałożona przez KRRiT, to "zlecenie polityczne" i stanowi "atak na media prywatne".

- Podobne praktyki nacisku na media prywatne znamy z Białorusi, Węgier i Rosji" - mówiła. "Przywódcy robią to po to, aby media nie relacjonowały tego, co dzieje się w naszym kraju i nie mówiły tego, czego rząd się obawia - dodała.

- Chodzi o to, aby zamknąć usta mediom prywatnym - oświadczyła i dodała, że "niepotrzebne jest zabieranie koncesji, PiS-owi chodzi tylko i wyłącznie o to, aby karać i karami będą chcieli wykończyć media prywatne".

- My, jako Nowoczesna, złożyliśmy wniosek o informację publiczną i mamy nadzieję, że ministerstwo kultury i przedstawiciele KRRiT tutaj w Sejmie wytłumaczą nam się z tej sytuacji - oświadczyła posłanka.

W poniedziałek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała, że nałożyła 1 mln 479 tys. zł kary na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24, za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 r.

KRRiT podała, że po przeprowadzeniu postępowania dotyczącego sposobu relacjonowania w programie TVN 24 wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem w dniach 16-18 grudnia 2016 r. stwierdziła, iż spółka TVN SA, nadawca programu TVN 24, naruszyła przepisy ustawy o radiofonii i telewizji poprzez "propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu".

16 grudnia ub.r. rozpoczął się na sali sejmowej protest posłów PO i Nowoczesnej, którego powodem były planowane przez marszałka Sejmu zmiany dotyczące zasad pracy dziennikarzy w Sejmie i wykluczenie z posiedzenia posła PO Michała Szczerby. Później posłowie protestowali również w związku z głosowaniami m.in. nad ustawą budżetową na 2017, które odbyły się podczas obrad przeniesionych przez marszałka Sejmu do Sali Kolumnowej. 12 stycznia Platforma zawiesiła protest i po blisko miesiącu opuściła salę obrad. Dzień wcześniej protest zakończyła Nowoczesna. Od 16 grudnia trwał również protest przed Sejmem osób wspierających protestujących na sali plenarnej posłów.

"KRRiT wykonała obszerny monitoring programów uniwersalnych TVN, Polsat i TVP oraz informacyjnych TVN 24, Polsat News i TVP Info, emitowanych w dniach 16 - 18 grudnia 2016 r. Po przeanalizowaniu kilkuset godzin materiałów, KRRiT stwierdziła, że w programie TVN 24 naruszony został art.18 ust.1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji" - podał nadzorca.

Wskazane przepisy mówią, że audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści dyskryminujących ze względu na rasę, płeć lub narodowość. A także, iż nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz zachowaniom zagrażającym środowisku naturalnemu.

Spółka TVN SA zapowiedziała odwołania do sądu od nałożonej kary. Stacja, jak poinformowano w poniedziałkowym komunikacie, "zdecydowanie nie zgadza się z wydaną przez przewodniczącego KRRiT decyzją".

"W ocenie TVN nałożona kara jest bezpodstawna. TVN S.A., po zapoznaniu się z treścią decyzji KRRiT, odwoła się do Sądu Okręgowego w Warszawie" - zapowiedziano.

Komisja Europejska zamierza w przyszłym tygodniu dyskutować o kwestii praworządności w Polsce w kontekście reform dotyczących sądownictwa.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kara dla tvn | TVN SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »