W 2011 r. trzy podwyżki stóp!

W tym roku Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżki stóp procentowych trzykrotnie, uważają analitycy.

Pierwszy raz w marcu, następnie w II i IV kwartale - wynika z najnowszego kwartalnego raportu banku. Wskaźnik inflacji uplasuje się na poziomie 3,3 proc. rdr. Po słabszym początku roku złoty umocni się w stosunku do euro do poziomu 3,71 na koniec 2011.

Ze względu na spadek dynamiki produktu potencjalnego przy jednoczesnym wzroście dynamiki rzeczywistego PKB, powodującego stopniowy wzrost presji inflacyjnej w średnim okresie, a także ze względu na wzrost dynamiki jednostkowych kosztów pracy oraz sygnalizowane przez Radę Polityki Pieniężnej zmniejszenie ryzyka nadmiernej aprecjacji złotego oczekujemy, że Rada rozpocznie cykl zacieśniania polityki monetarnej w marcu br., a następnie podniesie stopy jeszcze dwukrotnie w tym roku po 25 pb. w II i IV kw. po publikacji kolejnych projekcji inflacji NBP, pokazujących narastającą presję inflacyjną w średnim okresie - wynika z raportu ekonomistów banku.

Reklama

Ich zdaniem w całym 2011 r. inflacja CPI utrzyma się istotnie powyżej celu inflacyjnego RPP, na co wpłyną styczniowa podwyżka podatku VAT, zniesienie ulgi w akcyzie na paliwa z biokomponentami oraz umocnienie w I poł. br. kursu dolara względem kursu złotego przy jednoczesnym światowym wzroście cen surowców energetycznych.W efekcie, inflacja CPI w 2011 r. wyniesie 3,3 proc rdr. - dodali.

Euro po 3,71 zł , dolar po 2,97 zł

Z prognoz przedstawionych w raporcie wynika, że w I poł. 2011 r. kurs złotego będzie utrzymywał się na poziomie ok. 4 zł za euro, przy czym szczególnie w I kwartale br. można oczekiwać przejściowego osłabienia złotego do nawet 4,15 zł za euro wraz z ponownym nasileniem obaw o kondycję finansową sektora publicznego i bankowego najsilniej zadłużonych krajów strefy euro.

Dopiero po rozpoczęciu w marcu br. cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP, silniejszym zaangażowaniu EBC na rynku papierów dłużnych emitowanych przez podmioty z krajów unii walutowej oraz wzroście oczekiwań na rozszerzenie programu ilościowego rozluźnienia polityki pieniężnej przez Fed oczekujemy spadku awersji do ryzyka na europejskim rynku finansowym i związanego z tym napływu kapitału do krajów rozwijających się, co przyczyni się do stopniowego umacniania kursu złotego w kierunku średniookresowego kursu równowagi - podano.

W związku z powyższym oczekujemy, że kurs złotego umocni się na koniec br. do 3,71 zł względem euro i do 2,97 zł względem dolara po przejściowym osłabieniu w I poł. br. - poinformowano.

Prognozy - Invest Banku:

              I kw. II kw. III kw. IV kw. 2011 .
inflacja CPI (proc. rdr)  3,4  3,3  3,3   3,3   3,3
inflacja bazowa (proc. rdr) 1,9  2,0  2,0   2,0   2,0
stopa referencyjna (k.o)  3,75  4,00  4,00   4,25  4,25
EUR/PLN (k.o.)       3,99  3,93  3,85   3,71  3,71
USD/PLN (k.o.)       3,24  3,28  3,13   2,97  2,97

Styczeń czy marzec?

Pierwszym możliwym terminem podwyżki stóp proc. w Polsce jest styczeń, choć bardziej prawdopodobny wydaje się marzec, kiedy Rada Polityki Pieniężnej dysponować będzie nową projekcją inflacyjną i danymi o styczniowej inflacji, która ze względu na podwyżki podatków oraz cen regulowanych może zbliżyć się do górnego ograniczenia odchyleń od celu - uważają ekonomiści z Millennium Banku. Ich zdaniem skala zacieśnienia monetarnego do końca przyszłego roku powinna wynieść 75 bp.

Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna już 17 miesiąc z rzędu znajduje się na rekordowo niskim poziomie 3,50 proc. Wymowa komunikatu opublikowanego po posiedzeniu oraz komentarze członków RPP mają gołębią wymowę i sugerują przesunięcie podwyżek stóp na początek przyszłego roku - napisali w comiesięcznym raporcie analitycy z banku Millennium.

W ocenie RPP presja inflacyjna w Polsce wciąż utrzymuje się na niskim poziomie, a wzrost inflacji CPI w ostatnich miesiącach spowodowany jest rosnącymi cenami żywności i energii. Inflacja bazowa po wyłączeniu tych elementów utrzymuje się natomiast na niskim poziomie. Tym bardziej, że pomimo ożywienia gospodarczego oraz poprawy sytuacji na rynku pracy, presja płacowa pozostaje niska. Rada podtrzymała również obawy o możliwy napływ kapitału portfelowego na rynek polski, w związku w wydłużonym okresem ekspansywnej polityki pieniężnej głównych banków centralnych. W dalszym ciągu kurs złotego jest więc jednym z głównych czynników, które RPP bierze pod uwagę przy decyzjach o stopach procentowych - dodali.

Ekonomiści Millennium zaznaczają, że przesunięcie podwyżek na początek roku sugerowali także członkowie Rady, którzy uważani są za reprezentantów jastrzębiego skrzydła.

Członkini RPP Z. Gilowska powiedziała, że inflacja jest obecnie pod kontrolą, a poziom stóp procentowych jest adekwatny do sytuacji gospodarczej Polski. A. Glapiński dodał, że nie należy obecnie podwyższać stóp procentowych, ponieważ ruch ten mógłby wywołać skokowe umocnienie złotego. Wypowiedzi te wskazują na zmniejszenie obaw Rady o przyszłą inflację i silny wpływ perspektyw złotego na kształt polityki monetarnej - napisali.

Pomimo spodziewanego przesunięcia w czasie podwyżek stóp procentowych skala zacieśnienia monetarnego do końca przyszłego roku powinna być zbliżona do naszych wcześniejszych oczekiwań i wynieść 75 bps. Pierwszym możliwym terminem podwyżki o 25 bps. jest styczeń, choć bardziej prawdopodobny wydaje się marzec, kiedy Rada dysponować będzie nową projekcją inflacyjną. Ponadto, Rada będzie dysponować danymi o styczniowej inflacji, która ze względu na podwyżki podatków oraz cen regulowanych może zbliżyć się do górnego ograniczenia odchyleń od celu - dodali.

Ekonomiści z Millennium podkreślają, że Rada zmieniła kalendarz posiedzeń, przesuwając posiedzenia decyzyjne na początek miesiąca. W styczniu spotkanie odbędzie je jeszcze pod koniec miesiąca, natomiast nowa reguła zacznie obowiązywać od marca. Oznacza to, że w miesiącu przejściowym nie będzie decyzyjnego posiedzenia Rady - napisali.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »