W 2045 r. z atomu może pochodzić nawet 35 proc. energii wykorzystywanej w Polsce

Jak wynika z raportu "Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce", udział energetyki jądrowej w strukturze wytwarzania w Polsce może, w zależności od scenariusza, wynieść w 2045 roku od 17,8 do 35,8 proc.

"(...) analiza scenariuszowa pozwala wskazać, że udział energetyki jądrowej (zarówno dużych bloków, jak i reaktorów SMR) w strukturze wytwarzania energii elektrycznej może wynosić odpowiednio 7,6-11,9 proc. w 2035 roku, 13,4-20,7 proc. w 2040 roku oraz 17,8-35,8 proc. w 2045 roku. We wszystkich opisywanych scenariuszach energetyka jądrowa stanowi podstawę działania krajowego systemu elektroenergetycznego" - napisano w raporcie przygotowanym przez Wydział Zarządzania UW, Instytut Energetyki i Klub Energetyczny.

Kilka scenariuszy dla energetyki jądrowej


Jak podano, scenariusz podstawowy przewiduje budowę dużych bloków zgodnie z PEP2040 (Polityka energetyczna Polski do 2040 r.) i PPEJ (Program polskiej energetyki jądrowej) oraz powolną komercjalizację SMR (małe reaktory jądrowe). 

Reklama

Zakłada on udział energetyki jądrowej na poziomie ok. 7,65 GW, który będzie wymagać wyłączenia 0,5 GW jednostek gazowych i 1,5 GW węglowych z systemu elektroenergetycznego po 2040 roku.

Scenariusz rozszerzony, uwzględniający projekty jądrowe inwestorów prywatnych (ZE PAK i PGE), przewiduje udział energetyki jądrowej na poziomie ok. 12,75 GW, który umożliwia potencjalne dodatkowe wyłączenia mocy w źródłach gazowych o 2 GW i węglowych o 3 GW po 2040 r.

Ten scenariusz rozszerzony przyjmujemy jako najbardziej prawdopodobny - powiedział podczas prezentacji raportu Grzegorz Tchorek z Instytutu Energetyki.

Scenariusz kompleksowy, przewidujący też szybką komercjalizację SMR, zakłada, że w energetyce jądrowej będzie ok. 17,4 GW, co umożliwia dodatkowe wyłączenia 4 GW mocy gazowych i 6 GW w źródłach węglowych.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »