W Baku o zmianach klimatu. Azerbejdżan nie rezygnuje z paliw kopalnych
Baku, stolica Azerbejdżanu, jest gospodarzem 29. szczytu klimatycznego ONZ, COP29. Rozmowy toczą się pod hasłem: “W solidarności dla zielonego świata”. Zebrani analizują m.in. podjęte przez kraje działania ograniczające wydobycie paliw kopalnych. Tymczasem Socar - państwowy koncern naftowy Azerbejdżanu - planuje zwiększenie wydobycia ropy i gazu. Będzie je wysyłał m.in. do UE, która stara się uniezależnić od dostaw z Rosji.
“Jeśli świat chce wypełnić Porozumienie paryskie i ograniczyć wzrost średniej globalnej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu przedindustrialnego, powinien odejść od długoterminowych projektów naftowo-gazowych” - ostrzegała przed rokiem działająca przy OECD Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
W 2023 r., podczas COP28 w Dubaju, prawie 200 krajów zgodziło się na rezygnację do połowy stulecia z paliw kopalnych w światowych systemach energetycznych. W tym roku 29. szczyt klimatyczny odbywa się w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Jak to określono, zebranych czeka "chwila prawdy dla porozumienia paryskiego". Ma zostać też ustanowiony coroczny fundusz na walkę ze zmianami klimatu na rzecz biedniejszych państw.
W czasie gdy Baku, “gospodarz szczytu ONZ COP29 wywiera presję na inne kraje, aby podjęły działania klimatyczne, państwowy koncern naftowy Socar zwiększa swoją produkcję” - donosi "Financial Times". Państwowa firma nabyła m.in. udziały w projektach gazowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za kwotę 468 milionów dolarów. “Stanowi to pierwszą międzynarodową inwestycję Socar w produkcję ropy i gazu” - czytamy.
Według raportu grupy aktywistów Global Witness - istniejącej od ponad 30 lat, pierwszej organizacji pozarządowej zwalczającej powiązania między wyzyskiwaniem zasobów naturalnych a korupcją i konfliktami zbrojnymi - do 2050 r. 44 proc. produkcji Socar ponownie będzie stanowić ropa i gaz. “Będzie to drugim najwyższym wynikiem spośród wszystkich krajowych koncernów naftowych na świecie” - donosi brytyjski dziennik.
Jak wynika z raportu, na który powołuje się "Financial Times", państwowe przedsiębiorstwo planuje zwiększyć produkcję nowych paliw kopalnych, ponieważ UE stara się zamienić rosyjski gaz na paliwa z innych krajów. „Azerbejdżan jest strategicznym dostawcą gazu ziemnego do Europy i inwestuje w moce produkcyjne w odpowiedzi na europejski wniosek o zwiększenie dostaw w związku z zakłóceniami w dostawach w 2022 r.” – wyjaśnili brytyjskiej gazecie przedstawiciele COP29.
W ramach COP29 obraduje najważniejszy organ Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Konwencję stworzono, by ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i powstrzymać wzrost średniej globalnej temperatury. Z czasem dodano nowe postanowienia. Obecnie, podczas obrad, poruszane się także inne tematy dotyczące klimatu.