W całej Polsce bezpłatna usługa powiadamiania o odbiorze paszportu

Od 1 czerwca w całej Polsce będzie dostępna bezpłatna usługa umożliwiająca otrzymanie informacji sms lub e-mail o terminie odebrania paszportu. Usługa będzie obejmowała wszystkie 114 punktów paszportowych na terenie kraju - poinformował wiceszef MSWiA Tomasz Zdzikot.

Wprowadzana usługa, która ma ułatwić i usprawnić procedurę odbioru paszportu, będzie realizowana wyłącznie na wniosek oczekującego na ten dokument.

"Przygotowaliśmy taką usługę, która pozwoli wszystkim chętnym otrzymać bezpośrednio powiadomienie sms-em lub mailem o tym, że paszport czeka już na odbiór i można się po niego zgłosić" - powiedział Zdzikot, który w środę uczestniczył w Płocku w uroczystej inauguracji wyremontowanej siedziby tamtejszej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, usługa darmowych powiadomień będzie możliwa po wyrażeniu zgody przez wnioskodawcę na przetwarzanie danych osobowych, a po przekazaniu powiadomienia o możliwości odbioru paszportu, dane te - w tym teleadresowe, które wnioskujący poda - zostaną usunięte.

Reklama

Zdzikot zaapelował, by wszyscy planujący zagraniczny wyjazd, w tym także wypoczynek w czasie wakacji, sprawdzili ważność swych dokumentów podróży, paszportów, ale także dowodów osobistych.

"Zbliża się okres wakacyjny. Przy tej okazji warto przypomnieć, żeby wszyscy, którzy będą wybierali się za granicę, z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanowali wymianę dokumentów podróży, jeżeli to jest konieczne" - podkreślił wiceminister. Dodał, że od wielu lat MSWiA notuje w okresie wakacji nawet trzykrotny wzrost liczby wydawanych paszportów.

Według danych resortu, jak zaznaczył Zdzikot, rocznie w Polsce wydawanych jest 1 mln 300 tys. do 1 mln 400 tys. paszportów, a od początku tego roku dokumentów tych wydano już 450 tys.

"Ze statystyk, którymi dysponujemy w MSWiA, wynika, iż w tym roku traci ważność przeszło 5,2 mln dowodów osobistych. W związku z tym warto też sprawdzić, kiedy nasz dokument traci ważność, by nie przekonać się o tym przykrym fakcie na lotnisku, stojąc w kolejce do odprawy. Podobna sytuacja jest, jeżeli chodzi o paszporty" - zwrócił uwagę Zdzikot.

Wiceszef MSWiA przypomniał jednocześnie, że niezmiernie istotne jest sprawdzenie przez wyjazdem z Polski warunków podróży do państw, w których planowany jest pobyt - chodzi o wymogi wizowe i paszportowe. "Pomocna z całą pewnością jest zakładka +Polak za granicą+ na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. (...) Bardzo często jest tak, że w kraju, do którego się udajemy, istnieje wymóg chociażby ważności dokumentu jeszcze na wiele miesięcy po opuszczeniu tego kraju. W wielu krajach jest tak, że paszport powinien być ważny pół roku od momentu wjazdu albo wyjazdu z kraju, gdzie się udajemy" - zaznaczył Zdzikot.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: usługa | e-mail | paszport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »