Reklama

W ciągu pięciu lat wzrost PKB w Polsce wyniósł ok. 20 procent

W IV kwartale br. wzrost PKB powinien przekroczyć 2 proc., w całym 2013 r. 1,5 proc., a w I kw. 2014 r. może wynieść około 3 proc. - powiedział premier Donald Tusk podczas inauguracji XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Ogłosił początek programu "Polska po kryzysie".

Reklama

Szef rządu podkreślił, że pięć lat temu, kiedy rozpoczął się europejski i światowy kryzys, niepokojące sygnały dotknęły też polskie finanse oraz polską gospodarkę. "Te sygnały to był spadek złotego, w lutym 2009 roku osiągnął 4,83 w relacji do euro.

Wtedy zdecydowaliśmy się na równoczesną werbalną, twardą interwencję, a także interwencję faktyczną" - powiedział. "Obligacje doszły do prawie 7 proc. w październiku 2008 roku. I wtedy podjęliśmy decyzje, które ukształtowały polską drogę, polską obronę przed kryzysem, która okazała się skuteczna" - powiedział. Jak mówił, to "przede wszystkim bardzo ostrożne podejście do doktryn i do różnych rad, które pojawiały się w odniesieniu do naszych rozwiązań" - zaznaczył Tusk.

Polacy odparli kryzys - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że kryzys "łomotał do naszych drzwi, ale ich nie wyważył". "Możemy (...) powiedzieć, że Polacy odparli kryzys. Łomotał do naszych drzwi, ale ich nie wyważył. Nie wpuściliśmy kryzysu do Polski, oberwaliśmy trochę rykoszetami, ale nie wpuściliśmy tego kryzysu do Polski" - powiedział Tusk podczas otwarcia XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W ocenie premiera, dzisiejszy dzień ogłoszenia zwycięstwa - "zwycięstwa nad kryzysem, który ostatecznie do Polski się nie wdarł, to jest równocześnie dzień, w którym komunikujemy realną szansę wzrostu". "Wszystkie wskazania mówią dość optymistycznie o ostatnich miesiącach i bardziej optymistycznie o zbliżających się miesiącach" - zaznaczył szef rządu.

"Mam złą wiadomość dla pesymistów. W Polsce nie będzie ani recesji, ani stagnacji" - podkreślił szef rządu. W ocenie premiera, dzisiejszy dzień jest dniem ogłoszenia zwycięstwa - "zwycięstwa nad kryzysem, który ostatecznie do Polski się nie wdarł; to jest równocześnie dzień, w którym komunikujemy realną szansę wzrostu". "Po to, by dobrze wykorzystać ten czas przełomu, ten moment, gdy z dumą możemy powiedzieć, że Polska obroniła się przed kryzysem i rusza znowu do tego cywilizacyjnego wyścigu, musimy podejmować szybkie decyzje" - mówił premier. Jak wskazywał, decyzjami, które mają pobudzać wzrost, jest m.in. powołanie Inwestycji Polskich, prowadzenie inwestycji infrastrukturalnych czy przedłużenie działalności stref ekonomicznych. Jak wskazywał, programy inwestycyjne wprawdzie powoli, ale się rozpędzają.

PKB

W pierwszym kwartale przyszłego roku wzrost gospodarczy może wynieść około 3 proc. - powiedział we wtorek w Krynicy premier Donald Tusk. "Po to, by dobrze wykorzystać ten czas przełomu, ten moment, gdy z dumą możemy powiedzieć, że Polska obroniła się przed kryzysem i rusza znowu do tego cywilizacyjnego wyścigu, musimy podejmować szybkie decyzje" - mówił premier. Jak wskazywał, decyzjami, które mają pobudzać wzrost, jest m.in. powołanie Inwestycji Polskich, prowadzenie inwestycji infrastrukturalnych, czy przedłużenie działalności stref ekonomicznych.

PŁACE

W czasie pięciu lat kryzysu gospodarczego w Europie w Polsce wzrosły m.in. płace, dochód na głowę mieszkańca, eksport - powiedział premier Donald Tusk podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Poinformował, że średnia płaca w ciągu pięciu lat kryzysu w Europie w Polsce wzrosła - licząc do czerwca 2013 r. - z 2 tys. 700 zł do 3 tys. 800 zł brutto. W tym czasie eksport, który jest wskaźnikiem interesującym z punktu widzenia konkurencyjności i wydajności gospodarki, wzrósł o 38 proc. i osiągnął w 2012 r. wartość 146 mld euro. Premier podał, że dochód narodowy na głowę wzrósł w czasie lat kryzysowych z 7 tys. 100 dolarów do 12 tys. 500 dol.

"Utrzymaliśmy, mimo problemów w całej Europie, wysoką pozycję jako państwo atrakcyjne dla inwestorów, a nawet ją poprawiliśmy. W regionie jesteśmy najbardziej atrakcyjnym państwem dla inwestorów. W Europie po Niemczech uzyskaliśmy drugie miejsce w ostatnim rankingu ogłoszonym kilkanaście tygodni temu" - powiedział Tusk.

DŁUG

Premier dodał, że rentowność polskich obligacji 10-letnich wynosiła na początku kryzysu 7 proc., natomiast dziś wynosi 4,5 proc. Mówił także o tym, że Polska w trakcie pięciu lat kryzysu awansowała w wielu rankingach gospodarczych. Premier przyznał, że można się martwić wzrostem długu publicznego o 10 pkt proc., ale podkreślił, że średnia wzrostu tego wskaźnika w UE wyniosła 26 pkt proc.

OFE

Poinformował, że rząd szuka "rozwiązań prorozwojowych" - należą do nich m.in. decyzje dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych. "Chcę powiedzieć, że naszym głównym celem jest zdjęcie tego ciężaru, który jest przygniatający z punktu widzenia finansów publicznych i w związku z tym jest jedną z barier rozwojowych dla Polski. Mówię o tej części, która poprzez dług finansuje OFE" - powiedział Tusk.

Zapowiedział, że rozstrzygnięcia dotyczące OFE przedstawi w środę w południe. "Chcę powiedzieć, że naszym głównym celem jest zdjęcie tego ciężaru, który jest przygniatający z punktu widzenia finansów publicznych, mówię o tej części, która poprzez dług finansuje OFE" - dodał. Na początku lipca rząd zarekomendował przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.

PODATKI

Premier Donald Tusk zapowiedział w Krynicy uproszczenie polskiego systemu podatkowego. "Tak, by w rok 2016 wejść w nowych warunkach gospodarowania, lepszych, łatwiejszych" - podkreślił. Premier dziękował polskim przedsiębiorcom, że "dźwigali ciężar odpowiedzialności za to, że Polska przeszła przez europejski kryzys suchą nogą". "Zdaję sobie sprawę, że bez poprawy warunków gospodarowania, w tym uproszczenia systemu podatkowego, nie wykorzystamy wszystkich (...) rezerw. Dlatego w czasie odsłony programu dla Polski, po kryzysie, kluczem będzie budowa nowego, prostszego systemu podatkowego, tak aby w rok 2016 wejść w nowych warunkach gospodarowania, lepszych, łatwiejszych, przyjaźniejszych dla przedsiębiorczych Polaków, ale także dla wszystkich pozostałych podatników" - powiedział Tusk. Jak dodał premier, "tej pracy rząd poświęci się ze szczególną energią". "Razem, tak jak przeszliśmy przez te najtrudniejsze lata i miesiące, (...) będziemy w stanie pokazać wszystkim nam i naszym europejskim przyjaciołom, że Polska to jest dobre miejsce nie tylko w czasie kryzysu, ale także świetne miejsce na czas po kryzysie" - podkreślił.

_ _ _ _ _

OPINIE

Premier zbyt optymistycznie mówi o polskiej gospodarce. Tak wystąpienie Donalda Tuska w Krynicy oceniają ekonomiści, z którymi rozmawiała Informacyjna Agencja Radiowa.

Szef rządu ogłosił zakończenie kryzysu i powiedział, że Polacy go odparli. Podczas otwarcia 23 Forum Ekonomicznego w Krynicy premier zapowiedział ogłoszenie "Planu dla Polski po kryzysie". Dodał, że rząd oczekuje, iż w czwartym kwartale wzrost gospodarczy przekroczy 2 procent, a w skali całego roku przekroczy półtora procent.

Główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak uważa, że Donald Tusk przedstawił bardzo optymistyczną wizję tempa wzrostu PKB. "Ja bym się nie spieszył tak za bardzo z ogłaszaniem końca kryzysu" - powiedział ekonomista przyznając jednak, że atmosfera jest lepsza niż w ubiegłym roku czy dwa lata temu. "Wiemy, że ten dołek mamy za sobą, natomiast problemem nie jest przejście dołka, problemem jest, jak szybko będziemy się z powrotem wspinać" - podkreślił ekonomista. Dodał, że w tej kwestii panuje bardzo duża niepewność, a jej źródła leżą nie tylko w Europie, ale też w globalnej gospodarce.

Ekonomista, profesor Witold Orłowski przekonuje, że na zdecydowanie szybszy wzrost PKB będziemy musieli jeszcze poczekać. "Ostrzegałbym przed hurraoptymizmem" - powiedział ekonomista dodając jednak, że polska gospodarka ma już najgorsze za sobą. Orłowski przyznał, że dwuprocentowy wzrost gospodarczy nie jest rewelacyjny. Pokazuje to jednak, że gospodarka odbiła się od dna i może wrócić do tempa wzrostu 4-5 procent, które będzie odczuwalne przez wszystkich Polaków i pozwoli rozwiązywać problemy.

Premier zadeklarował, że rząd będzie działał na rzecz przyspieszenia rozwoju gospodarczego. Miałby temu służyć między innymi program polskich inwestycji, uelastycznienie czasu pracy, a także zmiany zasad inwestowania przez samorządy. Premier mówił, że te decyzje to początek nowego "Planu dla Polski po kryzysie". Elementy tego planu będą sukcesywnie ogłaszane jesienią. Jutro mają zaś zostać ogłoszone decyzje dotyczące OFE.

IAR

_ _ _ _ _

Forum Ekonomiczne w Krynicy We wtorek w Krynicy Zdrój rozpoczęło się Forum Ekonomiczne, jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowo-gospodarczych w Polsce. Motto tegorocznego spotkania "Perspektywy nowego ładu", nawiązuje do przemian ekonomicznych, społecznych i politycznych, które przyniósł światowy kryzys gospodarczy. Kryzys finansowy, który rozpoczął się z upadkiem banku Lehman Brothers, przekształcił się w gruntowny kryzys finansów publicznych - powiedział we wtorek premier Donald Tusk podczas inauguracji XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Szef rządu rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia, że w 2008 r., gdy był na forum w Krynicy po raz pierwszy jako premier, zapowiedział szybką polską drogę do strefy euro. "Bardzo szybko zrozumiałem, jak bardzo prawdziwe i mądre jest powiedzenie: kiedy ludzie planują, Pan Bóg się śmieje" - mówił Tusk. Przypomniał, że pięć dni później upadł bank Lehman Brothers, co jest uważane za początek światowego kryzysu. "Upadek Lehman Brothers oznaczał duże kłopoty dla świata i Europy" - powiedział. Wskazał, że Polska zanotowała wprawdzie 1,6 proc. wzrostu PKB, ale w Europie była wyjątkiem.
Dowiedz się więcej na temat: Forum Ekonomiczne w Krynicy | wzrost PKB | R. | w polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »