W Gnieźnie powstanie próbny odwiert geotermalny

W Gnieźnie odbył się przetarg na próbny odwiert geotermalny. Swoje oferty złożyły trzy firmy. - Dwie z nich mieszczą się w naszych możliwościach finansowych - podały w środę władze miasta. Wybór wykonawcy inwestycji i podpisanie umowy mają nastąpić w marcu.

Samorząd pozyskał na wykonanie próbnego odwiertu ponad 16,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wykonawca będzie miał rok na realizację inwestycji. Dzięki odwiertowi wiadomo będzie, czy w Gnieźnie występują wody termalne.

Złożone w postępowaniu oferty opiewają na kwoty od ponad 15,3 mln zł do blisko 20,4 mln zł.

"Dwie z tych ofert mieszczą się w możliwościach finansowych Miasta Gniezna. Obecnie trwa ich analiza, a wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy ma nastąpić jeszcze w marcu 2023"- podał gnieźnieński magistrat w komunikacie. 

Reklama

Kolejne miasto w Polsce liczy na geotermię

Próbny otwór geotermalny o głębokości około 2 km ma pomóc określić parametry hydrogeologiczne, mineralizację, wydajności i temperaturę wód podziemnych. 

Według obecnych założeń na skutek odwiertu dostępna ma być woda o temperaturze 75 stopni Celsjusza i wydajności 200 m sześc. na godzinę. To, czy wody geotermalne spełnią oczekiwania, okaże się najpewniej w pierwszych miesiącach 2024 r.

- Jeśli potwierdzone zostaną zakładane parametry, wówczas konieczne będzie wykonanie jednego lub dwóch otworów zatłaczających oraz wymiennikowni. Taki tercet pozwoli nam uzyskać moc cieplną na poziomie 6MW, co powinno przełożyć się na 30-35 proc. produkcji energii cieplnej - powiedział prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Jarosław Grobelny.

Dzięki inwestycji możliwe byłoby całoroczne podgrzewanie wody użytkowej dla mieszkańców. Koszt szacowany jest na około 70-80 mln zł.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »