W maju na targowiskach bardzo drogo!

Z danych GUS wynika, że na targowiskach ceny większości produktów rolnych wzrosły, najbardziej ziemniaków - o 138 proc. rdr.

W maju br. ceny skupu podstawowych produktów rolnych w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS, wskaźnik cen skupu podstawowych produktów rolnych - pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu rzeźnego i mleka krowiego - nie zmienił się w stosunku do kwietnia 2019 r. Natomiast w skali roku ceny skupu tych produktów wzrosły o niemal 11 proc.

W skali miesiąca na targowiskach ceny większości produktów rolnych wzrosły, z wyjątkiem cen żyta, jęczmienia, owsa i żywca wołowego. W skali roku odnotowano wzrost cen większości produktów, za wyjątkiem cen żywca wołowego.

Reklama

Najwyższy wzrost zanotowały ceny ziemniaków. W skali roku wzrost wyniósł niemal 40 proc., chociaż w maju w skupie ziemniaki były tańsze o 6,6 proc. niż w kwietniu. Natomiast na targowiskach w maju płacono za nie o 24 proc. więcej niż przed miesiącem i o 138 proc. więcej niż przed rokiem.

Nowe zbiory przyniosą spadek cen warzyw

Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 31.05.2019 w bieżącym sezonie zima nie wyrządziła znaczących strat w uprawach sadowniczych. Wiosną warunki agrometeorologiczne były na ogół niekorzystne dla upraw sadowniczych. Na znaczącym obszarze kraju chłody występujące podczas kwitnienia nie sprzyjały oblotowi pszczół i dobremu zapylaniu. W bieżącym sezonie wystąpiły również straty związane z przymrozkami.

Co więcej, niewystarczające opady wpłynęły niekorzystnie na plantacje roślin jagodowych. Jednocześnie ze względu na ubiegłoroczne rekordowe plonowanie drzewa owocowe w bieżącym sezonie słabiej zawiązywały pąki kwiatowe. W efekcie, można oczekiwać, że tegoroczne zbiory owoców w Polsce będą niższe niż przed rokiem.

Wstępne szacunki GUS dotyczące wielkości tegorocznych zbiorów owoców poznamy 31 lipca. Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 31.05.2019 w bieżącym sezonie siewy warzyw gruntowych były opóźnione przez deficyt wody w glebie.

Jednocześnie niewystarczające opady ograniczały kiełkowanie, a na niektórych plantacjach konieczne było powtórzenie siewów. W maju doszło do poprawy warunków wilgotnościowych. Choć ostateczne zbiory warzyw będą zależeć od kształtowania się warunków agrometeorologicznych w kolejnych miesiącach to w naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że tegoroczne zbiory będą wyższe niż przed rokiem.

Wstępne szacunki GUS dotyczące wielkości tegorocznych zbiorów warzyw poznamy 31 lipca. Ze względu na rekordowe ubiegłoroczne zbiory owoców i ich nieurodzaj w 2017 r. wywołany przymrozkami obserwujemy obecnie wyraźną deflację cen w tej kategorii.

Uważamy, że utrzyma się ona do II kw. 2019 r. Przy założeniu, że tegoroczne zbiory owoców będą niższe niż przed rokiem, w II poł. 2019 r. prognozujemy wyraźny wzrost ich cen w ujęciu rocznym. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy cen owoców są warunki agrometeorologiczne w Polsce i w pozostałych krajach UE w 2019 r.

Ze względu na niższe zbiory warzyw związane z ubiegłoroczną suszą, obserwujemy obecnie bardzo silny wzrost ich cen w ujęciu rocznym.

Najsileniej drożały warzywa korzeniowe, kapuste i cebulowe. Na relatywnie niskich poziomach pozostały ceny warzyw spod osłon, w przypadku których wpływ suszy był ograniczony.

Uważamy, że tegoroczne zbiory warzyw będą wyższe niż przed rokiem.

W konsekwencji, wraz z pojawieniem się nowych zbiorów oczekujemy wyraźnego spadku dynamiki cen warzyw, która w IV kw. br. najprawdopodobniej osiągnie ujemną wartość. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy cen warzyw są warunki agrometeorologiczne w Polsce i w pozostałych krajach UE w 2019 r.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny w Polsce | ceny warzyw | ziemniaki | ceny owoców | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »