Reklama

W Niemczech stopa bezrobocia rekordowo niska

Stopa bezrobocia w Niemczech w marcu 2012 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,7 proc. wobec 6,8 proc. w lutym - poinformował w czwartek Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Reklama

To jej najniższy poziom od dwóch dekad. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,8 proc. Liczba osób poszukujących pracy spadła o 18 tys., po uwzględnieniu czynników sezonowych, po spadku poprzednio o 3 tys., po korekcie.

Analitycy spodziewali się w III spadku liczby osób poszukujących pracy o 10 tys. Liczba osób bezrobotnych wyniosła w III, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 2,84 mln, wobec 2,86 mln poprzednio. Bez uwzględniania czynników sezonowych liczba ta wyniosła 3,02 mln wobec 3,10 mln poprzednio - podał urząd pracy .

Perspektywa ratingu stabilna

Agencje ratingowe oceniają że gospodarka Niemiec doświadczyła silnego ożywienia w latach 2010 i 2011 roku, gdy PKB wzrósł odpowiednio o 3,7% i 3%. W ich opinii pomimo oczekiwanego spowolnienia u największych parterów handlowych Niemiec (w tym roku PKB może obniżyć się do 0,7%), kraj jest dobrze przygotowany do tej sytuacji.

_ _ _ _ _

To nasz najważniejszy partner

Najważniejszym partnerem Polski w Europie są Niemcy - z racji wielkości obrotów handlowych, podobieństwa kultury gospodarczej i koncepcji politycznych - powiedział w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

-Z uwagi na liczbę ludności i wielkość PKB, czy też siłę głosów ustalonych zgodnie z traktatem z Lizbony, Niemcy są największym udziałowcem w Unii Europejskiej, największym - z około jedną czwartą udziałów - lecz nie dominującym - powiedział Sikorski.

Jak zauważył, oznacza to, że w Unii trudno cokolwiek przeprowadzić wbrew Niemcom, ale i Niemcy - aby zrealizować swoje koncepcje - potrzebują więcej niż jednego partnera.

- Wtedy, gdy przedsięwzięcie jest zagrożone, największy udziałowiec ma oczywiście największą odpowiedzialność i największe możliwości, aby je ratować. Chcemy razem działać na rzecz silnej Unii. Tak jak zadeklarowałem niemieckim przyjaciołom w berlińskim przemówieniu, jeżeli włączycie nas w proces podejmowania decyzji, możecie liczyć na wsparcie ze strony Polski - powiedział szef MSZ.

Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | czwartek | niemczech | bezrobocie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »