W północnej Polsce powstanie wielki magazyn energii. Na stole 1,5 mld zł

Polska Grupa Energetyczna poinformowała o podpisaniu z LG Energy Solution Wrocław umowy na budowę wielkoskalowego bateryjnego magazynu energii w Żarnowcu na Pomorzu - w pobliżu elektrowni szczytowo-pompowej. Magazyn ma mieć moc ponad 262 MW, a pojemność 981 MWh, a umowa opiewa na niebagatelne 1,55 mld zł brutto.

Inwestycja będzie zlokalizowana w województwie pomorskim (w pobliżu przyszłych morskich farm wiatrowych PGE oraz największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu). PGE Energia Odnawialna będzie odpowiedzialna za nadzór nad realizacją magazynu. 

Przyszły magazyn energii w Żarnowcu otrzymał pierwszą w Polsce promesę na magazynowanie energii elektrycznej i ma umowę przyłączeniową do krajowego systemu elektroenergetycznego. W grudniu 2024 r. PGE uzyskało dla tego projektu kontrakt w aukcji rynku mocy na rok 2029.  To nie wszystko - szacuje się, że po wybudowaniu może to być jeden z największych bateryjnych magazynów energii w Europie.

Reklama

Magazyn energii dla PGE będzie budowany "pod klucz"

Jak poinformowała w piątek PGE, zgodnie z umową, magazyn, wybudowany w formule "pod klucz" ma być gotowy 30 kwietnia 2027 r. Kontrakt zawiera także klauzulę waloryzacyjną, przewidującą, że potencjalne wynagrodzenie wykonawcy może w określonych przypadkach wzrosnąć, ale nie więcej niż o 10 proc.

Podano dane techniczne magazynu. Magazyn ma mieć moc rozładowywania 262,2 MW, a ładowania 269,4 MW. Pojemność wyniesie ok. 981 MWh a sprawność 85,2 proc. 

Oprócz budowy samego magazynu LG Energy Solution ma wykonać przyłącze do systemu przesyłowego energii elektrycznej.

Wykonawcę wyłoniono w drugim przetargu

Wykonawca został wyłoniony w drugim przetargu. Pierwszy został unieważniony. Pierwotny budżet inwestora wynosił 877 mln zł.

Magazyn w Żarnowcu zdobył 17-letni kontrakt rynku mocy, począwszy od roku dostaw 2029 z obowiązkiem mocowym na poziomie niemal 138 MW.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji.

LG Energy Solution "wchodzi" w rynek magazynów energii

Spółka LG Energy Solution Wrocław znana jest z produkcji baterii do samochodów elektrycznych w zakładzie w Biskupicach pod Wrocławiem. Jednak ostatnio firma informowała o chęci dywersyfikacji działalności. Wiąże się to ze spadkiem zamówień na baterie do elektryków. 

Docelowo więc w fabryce w Biskupicach mają powstawać nie tylko baterie do aut elektrycznych, ale także magazyny energii.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PGE Polska Grupa Energetyczna | magazyny energii | energetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »