W Polsce dominują krajowe banki - niemieckie straciły na znaczeniu

Banki z kapitałem niemieckim odgrywają w Polsce coraz mniejszą rolę - zwraca uwagę "Deutsche Welle". Dominującymi podmiotami są duże krajowe instytucje - np. kontrolowany przez państwo PKO BP. Niemieckie banki intensywnie dostarczały kapitał polskim firmom i gospodarstwom domowym w pierwszej dekadzie bieżącego stulecia, ale ten czas już minął.

Powtarzane niekiedy opinie o przemożnym wpływie niemieckich banków na polską gospodarkę nie znajdują potwierdzenia. Polski system bankowy jest obecnie zdominowany przez polskie banki, dodatkowo w dużej części kontrolowane przez państwo.

mBank obsługuje przeszło 4,5 mln klientów

Najczęściej kojarzony z niemieckim kapitałem, popularny w Polsce mBank (w 69,2 proc. należy do niemieckiego Commerzbanku) obsługuje w tej chwili przeszło 4,5 mln klientów detalicznych i kilkadziesiąt tysięcy korporacyjnych. W pierwszym kwartale br. był piątym co do wielkości bankiem w Polsce. Jeszcze dwa lata temu zajmował czwarte miejsce - przypomina "DW". Commerzbank rozważał nawet sprzedaż mBanku (mBank zaangażowany był w udzielanie kredytów frankowych), ale ostatecznie do transakcji nie doszło. Wśród zainteresowanych kupnem wymieniany był Pekao SA.

Reklama

Krzysztof Olszewski z mBanku w rozmowie z "Deutsche Welle" przekonuje jednak, że udział niemieckich banków w aktywach polskiego sektora bankowego wynosił w ciągu ostatnich lat - około 9 proc., co w żadnym wypadku nie można uznać za dominację. Znaczenie banków takich jak mBank, który w 69,2 proc. należy do niemieckiego Commerzbanku, maleje w porównaniu z wcześniejszymi dekadami.

- Historycznie ich zaangażowanie pozytywnie wpłynęło na finansowanie lokalnych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych z wykorzystaniem zaimportowanego kapitału. Mowa jest tu o pierwszej dekadzie tego stulecia, gdy w Polsce nie było pod dostatkiem kapitału na rozwój gospodarki - wyjaśnia przedstawiciel mBanku.

Deutsche Bank wycofał się z polskiego rynku bankowości detalicznej

Warto przypomnieć, że z działalności detalicznej w Polsce wycofał się inny duży gracz z Niemiec - Deutsche Bank.

Deutsche Bank uzyskał licencję w Polsce w 1995 roku i rozpoczął działalność bankową jako Deutsche Bank Polska SA. - Ta instytucja finansowa obecnie funkcjonuje tylko jako bank inwestycyjny i korporacyjny. Utrzymuje również portfel kredytów hipotecznych denominowanych we frankach - to pozostałość po działalności detalicznej, która została sprzedana hiszpańskiemu Santanderowi - podsumowuje w rozmowie z "DW" sytuację Deutsche Banku w Polsce dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Volkswagen Bank i Toyota Bank to "banki specjalistyczne'

- Banki należące do niemieckiego kapitału działają w Polsce w oparciu o te same ramy regulacyjne jak banki z kapitałem polskim - czy to państwowym, czy prywatnym. Zatem w tym przypadku możemy mówić o znaku równości między bankami z kapitałem krajowym a zagranicznym. Wszystkie działające w Polsce banki dysponują takim samym dostępem do programów rządowych wspierających digitalizację usług bankowych i administracyjnych - wyjaśnia Ronald Kulikowski, dyrektor zarządzający Volkswagen Banku w Polsce.

Volkswagen Bank jako bank specjalistyczny funkcjonuje podobnie jak Toyota Bank Polska, która oferuje swoim klientom kredyty na zakup samochodów. Toyota Bank Polska należy do Toyota Kreditbanku w Kolonii. - Finansowanie Volkswagen Banku w Polsce zapewniane jest przez środki z działalności depozytowej Volkswagen Bank Direct oraz pożyczek pochodzących z centrali banku w Niemczech - tłumaczy Kulikowski odpowiadając na pytania "Deutsche Welle".

Sektor bankowy w naszym kraju jest spolonizowany

Cytowany przez "Deutsche Welle" Jakub Rybacki (PIE) podkreśla, że polski system bankowy jest kontrolowany przez polski kapitał oraz spółki Skarbu Państwa. W 2021 roku ich udział wynosił aż 57 proc. w całkowitym torcie aktywów bankowych w Polsce. - Istotnymi udziałowcami były podmioty hiszpańskie oraz niemieckie. Zarządzane przez nie banki posiadały odpowiednio 9,4 i 8,7 proc. łącznych aktywów sektora finansowego - wylicza ekspert.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | mBank | Commerzbank | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »