W Polsce powstanie "najnowocześniejsza walcownia w Europie". Budowa pochłonie setki milionów złotych
W środę hutnicza grupa Cognor Holding S.A. rozpoczęła budowę najnowocześniejszej w Europie walcowni, która stanie w Siemianowicach Śląskich. Nowy zakład będzie wyposażony m.in. w instalacje zmniejszające do minimum emisyjność podczas produkcji. Koszty budowy szacowane są na 300 milionów złotych.
W czwartek na terenach przy ul. Stalmach 8 hutnicza grupa wmurowała kamień węgielny, który zainaugurował budowę nowego zakładu. Będą tam wytwarzane różnorodne wyroby stalowe. Siemianowicka walcownia zostanie wyposażona w instalacje zmniejszające do minimum emisyjność oraz konsumpcję energii, a także utratę materiału podczas procesów produkcyjnych.
- Rozwiązania, które będą tam zastosowane pozwolą na zasadniczą redukcję stałych i zmiennych kosztów produkcji, dostarczanie najwyższej jakości produktów jak i najlepszej obsługi klienta. Zakład będzie miał wielokrotnie większą zdolność produkcyjną niż dotychczasowa nasza walcownia w Zawierciu - wyjaśnił w informacji prasowej prezes Cognor Holding S.A. Przemysław Sztuczkowski.
Jak dodano, w nowym zakładzie będzie można wytwarzać nawet 450 tys. ton tzw. merczantów, czyli: kątowników, płaskowników, teowników, ceowników - elementów, które "codziennie można zobaczyć w przestrzeniach miejskich", ale też takich, których odbiorcami będzie "wiele gałęzi przemysłu".
Zakład będzie dysponował pilotażowym w skali Europy, w pełni zautomatyzowanym magazynem wysokiego składowania. Tylko prace budowlane mają pochłonąć aż 300 milionów złotych, a wykona je koncern budowlany - firma Strabag.
- Docelowo w zakładzie zatrudnienie znajdzie około 150 osób - wysoko wykwalifikowanych pracowników na różnych stanowiskach - a co więcej, nasza inwestycja zainicjowała miejski projekt modernizacji układu drogowego, który odciąży lokalne osiedla od ruchu ciężarowego - dodał Przemysław Sztuczkowski.
Firma Cognor Holding S.A. w 2022 roku rozpoczęła fazy realizacyjne trzech głównych przedsięwzięć, z których modernizacja stalowni w Gliwicach została już zakończona. Dzięki temu zdolności produkcyjne stali surowej firmy wzrosły o około 155 tys. ton, zaś projekt modernizacji walcowni w Krakowie, umożliwiający zwiększenie produkcji prętów o 200 tys. ton, jest na finiszu.
Wydatki na inwestycje trzech projektów łącznie z budową nowej walcowni w Siemianowicach Śląskich osiągną w latach 2022-2024 kwotę około 1 mld zł. Ich finansowanie pochodzi zarówno ze środków własnych spółki, jak i długoterminowego kredytu bankowego w kwocie 300 milionów złotych i 30,5 milionów euro.