W Świnoujściu rusza wielka budowa. Powstanie port offshore dla Orlenu

Orlen rozpoczyna proces budowy pierwszej polskiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku - podał w środę koncern. Spółka podjęła finalną decyzję inwestycyjną. W środę w ramach projektu rozpocznie się budowa portu instalacyjnego w Świnoujściu. Terminal ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ma on przyspieszyć proces budowy wiatraków na morzu.

- Dziś ważny krok w kierunku transformacji. Dzień bardzo ważny dla Świnoujścia, Szczecina i całego Pomorza. To bardzo ważny dzień dla mnie, ponieważ był to dla mnie i zarządu cel strategiczny - mówił na konferencji prasowej w Świnoujściu prezes Orlenu Daniel Obajtek. - Uzyskaliśmy wszystkie pozwolenia i mamy decyzję inwestycyjną. Rozpoczynamy proces budowy pierwszej elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 1200 MW - podał Obajtek.

Dodał, że koncern zabezpieczył całe finansowanie dla projektu w wysokości 20 mld zł.

Reklama

PKNORLEN

52,9300 -0,0800 -0,15% akt.: 21.01.2025, 11:33
  • Otwarcie 53,3100
  • Max 53,3400
  • Min 52,9000
  • Kurs odniesienia 53,0100
  • Suma wolumenu 862 361
  • Suma obrotów 45 776 197,79
  • Widełki dolne 47,9800
  • Widełki górne 58,6400
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP

Pierwszym etapem będzie powstanie portu instalacyjnego. Jego budowa rozpoczyna się w środę - poinformował przed konferencją Polską Agencję Prasową (PAP) wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Terminal instalacyjny, dzięki któremu stawiane będą morskie turbiny wiatrowe, ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.

- Port ten ma podstawowe znaczenie dla morskiej energetyki wiatrowej - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister. - Termin realizacji portu jest skorelowany z budową pierwszych farm wiatrowych, które zaczną produkcję energii elektrycznej pod koniec 2025 roku z pierwszego pola offshorowego, które realizuje Orlen - przekazał Gróbarczyk.

Elektrownia na Bałtyku

Projekt budowy morskiej farmy wiatrowej przez Orlen - czyli Baltic Power - zakłada uruchomienie produkcji energii w 2026 roku - podał na konferencji Daniel Obajtek. Elektrownia ma mieć moc 1200 MW. Wystarczy to do zasilenia ok. 1,5 mln gospodarstw domowych.

Baltic Power powstaje wspólnie z kanadyjską firmą Northland Power.

Port dla Baltic Power. Budowa ruszyła

Wykonawcą portu instalacyjnego w Świnoujściu, którego budowa rozpoczyna się w środę, będzie Budimex. Docelowo terminal umożliwi instalację ponad 80 morskich turbin wiatrowych rocznie. Będzie w stanie obsłużyć zarówno Orlenowski projekt Baltic Power, jak i inne inwestycje wiatrowe.

Lądowa część terminala instalacyjnego, za którą odpowiada spółka Orlen Neptun, powstanie w porcie w Świnoujściu. Zajmie powierzchnię ok. 20 ha. Rolą portu będzie przeładunek i składowanie kluczowych elementów morskich turbin wiatrowych, takich jak wieże, łopaty i gondole. Będą one dostarczane do terminala, a stamtąd specjalnym statkami na morze.

Budowa portu instalacyjnego na terenie Polski ma przyspieszyć proces stawiania farm wiatrowych. Bez takiego terminala części trzeba by było transportować dłuższą trasą z Niemiec lub Danii.

W ramach projektu powstanie również infrastruktura komunikacyjna oraz nowe zabudowania warsztatowe i administracyjno-biurowe. Inwestycja w Świnoujściu ma być skomunikowana wszystkimi środkami transportu: kolejowym, promowym, lotniczym i drogowym.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »