W Szaflarach ruszyło drążenie najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie
W Szaflarach koło Nowego Targu rusza drążenie odwiertu, który w założeniu ma być najgłębszym geotermalnym odwiertem na świecie - jego głębokość ma sięgnąć 7 km. Wiercenie potrwa do połowy 2024 roku, a "po drodze" zostaną zbadane zasoby wód geotermalnych na głębokości 3,5 oraz 5 km.
Dopiero analiza danych z różnych głębokości pozwoli wybrać najkorzystniejszy wariant eksploatacji. Eksperci spodziewają się, że na tak dużych głębokościach temperatura wody będzie znacznie przekraczać 100 stopni Celsjusza.
- To jest wyzwanie technologiczne, czyli wykonanie wiercenia w bardzo trudnej strefie, bo kilkanaście kilometrów stąd mamy już masyw tatrzański. Zakładamy, że poniżej 5000 m odkryjemy nowy zbiornik, który dotychczas nie został udokumentowany. Stwarza to ogromny potencjał do zagospodarowania wody o bardzo wysokiej temperaturze, bo zakładamy, że na tej głębokości może mieć 150 stopni Celsjusza lub więcej - mówił podczas wtorkowej uroczystości w Szaflarach Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.
Prezes firmy UOS Drilling wykonującej odwiert Arkadiusz Biedulski przekazał, że urządzenie wiertnicze rozpoczęło pracę i wiercona jest pierwsza sekcja o największej średnicy, czyli na 24 cale. Przyznał, że budowa geologiczna poniżej głębokości 5000 m nie jest znana.
- Na razie nie wiemy, czego się możemy spodziewać, ponieważ do tej pory nie wykonano otworów porównawczych. Prace będę odbywały się w trybie ciągłym - siedem dni w tygodniu na dwie zmiany, ponieważ pracownicy na wiertniach pracują w akordach 12-godzinnych. Wiercenia nie powinno się przerywać, bo może to grozić jakimiś komplikacjami - mówił Biedulski.
Średnica otworu będzie zmniejszać się "teleskopowo" w miarę postępów wiercenia. Prace są wykonywane przez firmę UOS Drilling, a całkowity koszt inwestycji przekroczy 130 mln złotych.
Przypomnijmy, że odwiert ma charakter eksploatacyjno-badawczy - służy zbadaniu niecki podhalańskiej i możliwości rozwijania geotermii w tym regionie. Umowa z wykonawcą została podpisana w czerwcu ub.r. Pod koniec marca 2023 została ustawiona wieża wiertnicza.
Plany wykorzystania wód geotermalnych są szerokie. Ciepła woda z odwiertu ma być wykorzystywana do ogrzewania domów, ale także do produkcji energii elektrycznej. Docelowo może posłużyć także do rekreacji, lecznictwa lub ogrzewania szklarni.
Przedstawiciele wykonawcy (UOS Drilling) zwracają uwagę, że odwiert może przynieść wiele niespodzianek w miarę pokonywania kolejnych warstw geologicznych. Decyzje dotyczące ewentualnej eksploatacji z różnych głębokości będą podejmowana w miarę wiercenia.