Wakacje Kredytowe

Wakacje kredytowe. Komu może przepaść zawieszenie sierpniowej raty kredytu?

Jutro prezydent podpisze ustawę o wakacjach kredytowych. Ustawa wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia. Wniosek o zawieszenie rat trzeba będzie złożyć przed datą spłaty raty. Wyjątkowo czujni powinny być kredytobiorcy, którym spłata raty przypadnie na początku sierpnia, bo jeśli się spóźnią, jeden miesiąc im przepadnie.

Wakacje kredytowe to koło ratunkowe rzucone posiadaczom kredytów złotowych, bo podwyżki stóp procentowych spowodowały wzrost rat. Będą oni mogli zawiesić spłatę łącznie czterech rat w tym roku i kolejnych czterech w przyszłym. Nie są to jednak dowolne miesiące w dowolnym czasie, więc jeśli ktoś chce wykorzystać wakacje kredytowe w pełnym wymiarze, nie może się spóźnić z wnioskiem. Newralgicznym miesiącem może być sierpień.

Wakacje kredytowe. W jakich miesiącach będzie można zawiesić płatność raty?

Zgodnie z ustawą, na wniosek konsumenta bank zawiesza spłatę kredytu. W tym roku zawieszenie przysługuje w okresie: od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. - w wymiarze dwóch miesięcy; a od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. - w wymiarze dwóch miesięcy.

Reklama

- Ustawa jest tak skonstruowana, że okresy wakacji kredytowych są wyspecyfikowane tzn. w pierwszym okresie można złożyć wnioski o zawieszenie rat w dwóch konkretnych miesiącach czyli w sierpniu i wrześniu. Te daty nie są przechodnie, więc jeśli ktoś nie wykorzysta ich w tym okresie, bo nie zawnioskował w tym przedziale czasowym o te konkretne miesiące, to one nie przejdą na inne okresy. To nie jest tak, że można wykorzystać osiem miesięcy w ciągu dwóch lat, w dowolnym momencie, bo ustawa umożliwia to w konkretnych i określonych przedziałach czasowych - mówi Interii Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Dlatego zwłaszcza w sierpniu kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z wakacji kredytowych powinni przypilnować, by nie spóźnić się z wnioskiem.

Wniosek trzeba złożyć przed datą zapadalności raty kredytu

 - Zasadniczo wniosek o wakacje kredytowe powinien być złożony przed datą zapadalności raty kredytu, by mógł być właściwie zaksięgowany jako okres zawieszenia spłaty czyli, żeby bank zawiesił ratę i nie wymagał jej w danym miesiącu. Nie wyobrażam sobie, żeby był możliwy skutek wsteczny. Jeśli ktoś chce skorzystać z wakacji kredytowych za sierpień, powinien złożyć wniosek przed datą zapadalności raty - tłumaczy Tadeusz Białek.

Dodaje też, że nie ma jednej uniwersalnej daty zapadalności rat kredytowych dla całego sektora bankowego, bo one są różne i wynikają z umowy banku z klientem. Oczywiście złożenie wniosku jest możliwe jak już ustawa wejdzie w życie. - Trzeba też pamiętać, że z niezapłaceniem rat (w przypadku niezłożenia wniosku o zawieszeni spłat - red.) wiążą się określone konsekwencje jak naliczenie odsetek karnych - mówi Tadeusz Białek.

Zgodnie z ustawą spłata kredytu zostaje zawieszona już z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. Wprawdzie bank w terminie 21 dni od doręczenia wniosku przekazuje potwierdzenie, jednak brak tego potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

Przepisy wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Kancelaria Prezydenta poinformowała w środę przed południem, że ustawa o wakacjach kredytowych zostanie podpisana w czwartek w Belwederze.

Wakacje kredytowe wzbudzały sporo kontrowersji, bo umożliwiają bezkosztowe zawieszenie łącznie ośmiu rat (w tym i przyszłym roku) posiadaczom kredytów mieszkaniowych, bez względu na ich sytuację dochodową czy majątkową.

Ograniczenie w dostępie do wakacji postulował między innymi NBP, uzasadniając, że są one zbyt szeroko dostępne i kosztowne dla sektora bankowego. Bank centralny szacował, że dla sektora bankowego będzie to koszt około 20 mld zł.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »