Wakacje kredytowe także dla rolników? Minister zapowiada działania

​Resort rolnictwa chce wakacji kredytowych dla rolników, takich jakie mają gospodarstwa domowe - napisał w biuletynie ministerstwa rolnictwa wicepremier Henryk Kowalczyk.

"Kolejne działania służące poprawie opłacalności produkcji rolnej dotyczą objęcia rolników podobnymi regulacjami, jakimi są objęte gospodarstwa domowe w zakresie udzielania wakacji kredytowych" - napisał Kowalczyk. 

"W tej sprawie niezbędna jest zgoda Komisji Europejskiej na takie samo potraktowanie gospodarstw rolnych, jak ma to miejsce w odniesieniu do gospodarstw domowych. O taką zgodę do Komisji Europejskiej wystąpimy" - dodał. 

Kowalczyk nie podał więcej szczegółów. 

Z wakacji kredytowych w 2023 r. mogą skorzystać kredytobiorcy posiadający kredyt hipoteczny w złotych, zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. Możliwe jest zawieszenie jednej raty w kwartale.

Reklama

Wakacje kredytowe mogą zostać z nami na dłużej

Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń serwisu money.pl, rząd w kuluarach pracuje nad przedłużeniem wakacji kredytowych o kolejny rok. Jeżeli program miałby obowiązywać także w 2024 r. na podobnych zasadach, oznaczałoby to dodatkowe 4 miesiące dla kredytobiorców, w których mogliby oni zawiesić spłatę zobowiązań.  

Tych doniesień jednak nie potwierdzili przedstawiciele obozu rządzącego, choć również im nie zaprzeczyli. Premier Mateusz Morawiecki na jednej z ostatnich konferencji wskazał, że ewentualne wydłużenie wakacji kredytowych zależeć będzie od odczytów inflacji konsumenckiej w Polsce.  

Natomiast rzecznik rządu Piotr Müller w odpowiedzi na pytania dziennikarzy poinformował, że nie są obecnie prowadzone żadne prace legislacyjne nad przedłużeniem programu wsparcia kredytobiorców. Ewentualna decyzja może zapaść w połowie 2023 r., a czynniki wpływające na nią będą związane z sytuacją na rynku kredytowym. 

Blisko 2 mln beneficjentów

Wakacje kredytowe to rządowy program wsparcia dla kredytobiorców, dla których raty ich zobowiązań wzrosły wraz ze stopami procentowymi ustalanymi przez Narodowy Bank Polski. Chętni na skorzystanie z pomocy mogli składać wnioski już od końca lipca 2022 r.  

Program zakłada możliwość odsunięcia w czasie spłatę nawet 8 rat. Beneficjenci, którzy zgłosili się jeszcze w 2022 r., mogli przełożyć cztery raty za sierpień, wrzesień, październik oraz grudzień ubiegłego roku. Jednocześnie w 2023 r. wakacje kredytowe można było zaplanować jednorazowo na każdy kwartał.  

Jak wynika z ostatnich danych Biura Informacji Kredytowej, z rządowego programu skorzystało ok. 1,9 mln klientów. Koszt wakacji kredytowych dla samych banków wyniósł w 2022 r. 13,9 mld zł.  

Oprac. Alan Bartman/PAP 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | polskie rolnictwo | Henryk Kowalczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »