Warszawa wyłączona z mazowieckiego?
Decyzje dotyczące wyłączenia Warszawy z woj. mazowieckiego, by region otrzymał dodatkowe unijne środki, jeszcze nie zapadły - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR).
Według MRR, sprawę poruszają głównie mazowieccy samorządowcy. O planach wydzielenia Warszawy pisały w ostatnich dniach "Życie Warszawy" i "Dziennik".
Wydzielenie Warszawy - zdaniem MRR - to jeden z pomysłów, który pojawił się w trakcie dyskusji o przyszłości polityki spójności w Polsce. Pieniądze z funduszy strukturalnych będą mniejsze, gdy dany region przekroczy 75 proc. średniego unijnego PKB na jednego mieszkańca.
Jak poinformowało biuro prasowe MRR, w latach 2007-2013 województwo mazowieckie nie straci żadnych pieniędzy, ponieważ pieniądze są już przyznane, chodzi o następną perspektywę finansową, czyli budżet na lata 2014-2020. Dyskusja na ten temat rozpocznie się w przyszłym roku.
Spośród wszystkich polskich regionów, w latach 2007-2013 największym beneficjentem unijnych funduszy będzie województwo mazowieckie, do którego ma trafić ponad 1,8 mld euro. Dla porównania przykładowo woj. warmińsko-mazurskie ma dostać 1,2 mld euro, kujawsko-pomorskie - 1,1 mld euro, zachodniopomorskie - 983 mln euro, zaś podlaskie - 636 mln euro.
Łącznie unijne środki dla 16 polskich województw w ciągu najbliższych siedmiu lat wynoszą 16,6 mld euro. Z informacji opublikowanych na stornach internetowych Urzędu Miasta wynika, że pod względem wartości inwestycji na jednego mieszkańca na poziomie 2 tys. 647 zł w latach 2007?2013, Warszawa zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich samorządów.
Całkowita wartość przedsięwzięć, których realizacja jest planowana na lata 2007?2015 wynosi 8,2 mld zł, a przewidywana kwota dofinansowania z UE to 4,5 mld zł