Warszawa zasługiwała na taki event - Bitspiration Festival
800 uczestników, a wśród nich start-upowcy, inwestorzy, prawnicy z Silicon Valley, mentorzy, przedstawiciele administracji, muzycy, managerowie, media i pracownicy kreatywnych, młodych firm. Warszawska edycja Bitspiration w Pałacu Kultury i Nauki okazała się - jak podkreślił Artur Kurasiński - pierwszą start-upową imprezą na tak dużą skalę, na jaką stolica Polski od dawna zasługiwała.
Warszawa to miasto przyjazne start-upom - taki wniosek wyłonił się przy okazji rozpoczęcia konferencji Bitspiration, podczas którego wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski, wyraził swoje wsparcie dla rozwoju ekosystemu start-upowego. Miasto Warszawa było Partnerem Organizacyjnym spotkania, obecnym przez dwa dni w Pałacu Kultury i Nauki. Przedstawiciele obecnych na Bitspiration start-upów licznie gromadzili się wokół ich stanowiska, a w ankietach oceniających konferencję ocenili Miasto Warszawę jako jednego z najbardziej interesujących ich partnerów. To dobry znak dla całej sceny start-upowej - wśród luźnej atmosfery networkingu panującej na korytarzach konferencji dało się wyczuć wzajemne zainteresowanie i dialog pomiędzy przedstawicielami administracji oraz branży start-upowej. Oprócz osób z Miasta Warszawy, na scenie i w kuluarach konferencji pojawiła się też Sigrid Johannisse z holenderskiego Ministerstwa Gospodarki, która odpowiada za program Startup Delta, mający na celu rozwój europejskiej sceny start-upowej oraz wzmocnienie jej na tyle, by stała się konkurencyjna wobec Silicon Valley. Sigrid podkreśliła, że Europa posiada bardzo dobrych specjalistów IT oraz silnie rozwinięty ekosystem start-upowy. Jedyne, czego według Sigrid brakuje Europie do osiągnięcia poziomu Krzemowej Doliny, to lata doświadczenia.
Warszawska edycja Bitspiration cieszyła się sporym zainteresowaniem mediów. Jeden z najważniejszych newsów, jaki ogłoszono podczas tego spotkania, zadeklarował Peter Torstensen z Accelerace, największego w krajach Skandynawii programu akceleracyjnego. Peter oznajmił, że jeszcze w tym roku planuje otworzyć biuro Accelerace w Polsce i zacząć wspierać nasze rodzime start-upy. Wiele wskazuje na to, że będzie w czym wybierać - zwycięzcy wyłonionych przez Artura Kurasińskiego Aulerów czy najbardziej innowacyjni Polacy poniżej 35 roku życia wyróżnieni podczas gali MIT Innovators Under 35 to tylko przykłady tego, że w ostatnich latach wiele działo się na polskiej scenie start-upowej i że nasi młodzi przedsiębiorcy są coraz częściej zauważani poza granicami naszego kraju.
22-23 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się już czwarta edycja Bitspiration. Cykliczność wydarzenia widocznie zaowocowała wzmocnieniem polskiej sceny start-upowej - obecni na konferencji inwestorzy, start-upowcy, dziennikarze i mentorzy to osoby, które znają się osobiście i bardzo chętnie nawiązywały rozmowy i przedstawiali swoje pomysły. Na korytarzach Bitspiration spotkać można było nieuchwytnych na co dzień CEO najbardziej rozpoznawalnych, polskich start-upów (jak chociażby Jakuba Krzycha z Estimote), jak i uzyskać poradę od inwestorów z funduszy inwestycyjnych czy akceleratorów (Marvin Liao z 500 Startups był dostępny dla uczestników przez całe dwa dni spotkania oraz podczas afterparty). Bitspiration to spotkanie z którego, oprócz wiedzy przedstawionej na wykładach, wynosi się przede wszystkim inne korzyści: bezpośrednie i cenne kontakty, darmowe porady od bardziej doświadczonych przedsiębiorców i inwestorów, oraz zainteresowanie mediów. Biorąc pod uwagę networkingowy charakter konferencji, przeniesienie jej z Krakowa do Warszawy okazało się być słuszną decyzją - miniona edycja zgromadziła w samym sercu Warszawy rekordową liczbę uczestników z całej Polski oraz całego świata.
Sylwia Wojtas