Wartość emisji długu nieskarbowego wzrósł o 4 proc. - Fitch

Na koniec I kwartału 2012 wartość papierów dłużnych wyemitowanych przez banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego przekroczyła 101 mld PLN, a więc zwiększyła się w ciągu roku o 43,9 proc. Natomiast w ciągu ostatniego kwartału wzrosła o 4 proc. - podała w środę w komunikacie agencja ratingowa Fitch.

 Na koniec I kwartału 2012 wartość papierów dłużnych wyemitowanych przez banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego przekroczyła 101 mld PLN, a więc zwiększyła się w ciągu roku o 43,9 proc. Natomiast w ciągu ostatniego kwartału wzrosła o 4 proc. - podała w środę w komunikacie agencja ratingowa Fitch.

Z opublikowanych danych wynika także, że na koniec I kwartału 2012 wartość zadłużenia z tytułu emisji KPD wyniosła 22,49 mld PLN, co w skali roku oznacza wzrost o 55 proc., a w odniesieniu do poprzedniego kwartału o 1,1 proc.

"Organizowaniem programów i sprzedażą papierów krótkoterminowych zajmuje się 21 podmiotów, a 5 największych (wg kwot zadłużenia) posiada łącznie 88,1 proc. udziału w rynku. W tej grupie znajdują się: BRE Bank, Pekao SA. Obecnie rynek KPD stanowi 22,18 proc. rynku nieskarbowych papierów dłużnych" - napisano.

OBLIGACJE PRZEDSIĘBIORSTW (POWYŻEJ 365 DNI)

Reklama

Na koniec I kwartału 2012 wartość rynku obligacji przedsiębiorstw o zapadalności powyżej 365 dni, która wyniosła 26,6 mld PLN, zwiększyła się o 43,4 proc. w skali roku. Jednocześnie w odniesieniu do poprzedniego kwartału wzrosła o 10,1 proc. Udział długoterminowych obligacji przedsiębiorstw w całym rynku nieskarbowych papierów dłużnych wynosi 26,26 proc.

PAPIERY DŁUŻNE BANKÓW (POWYŻEJ 365 DNI)

Na koniec I kwartału 2012 wartość rynku obligacji banków o terminie wykupu przekraczającym 365 dni wyniosła 37,8 mld PLN, co oznacza wzrost o 45,8 proc. w skali roku, a w ujęciu kwartalnym wzrost o 2,9 proc. Łączna wartość wyemitowanych papierów dłużnych banków w I kwartale 2012 wyniosła 1,3 mld PLN. Dłużne papiery długoterminowe banków stanowiły 37,32 proc. rynku nieskarbowych papierów dłużnych.

OBLIGACJE KOMUNALNE (POWYŻEJ 365 DNI)

W I kwartale 2012 wartość rynku obligacji komunalnych osiągnęła wartość 14,4 mld PLN. W ujęciu rocznym nastąpił 25,8 proc. przyrost wartości tego segmentu. Dynamika kwartalna wyniosła 0,6 proc. Udział obligacji komunalnych w całym rynku nieskarbowych papierów dłużnych wyniósł 14,24 proc.

NABYWCY - LUTY 2012

Banki posiadały:
 - 91,68 proc. wszystkich emisji komunalnych
 - 89,59 proc. emisji listów zastawnych
 - 36,08 proc. emisji obligacji korporacyjnych oraz "niebankowych" krótkoterminowych instrumentów dłużnych
 - 27,06 proc. wszystkich emisji papierów bankowych (długo- i krótkoterminowych)
Przedsiębiorstwa zainwestowały w:
 - 34,53 proc. wszystkich emisji obligacji korporacyjnych oraz "niebankowych" krótkoterminowych instrumentów dłużnych
 - 0,94  proc. emisji obligacji komunalnych
 - 0,61  proc. wyemitowanych bankowych papierów dłużnych
Inwestorzy zagraniczni kupili:
 - 2,67 proc. obligacji korporacyjnych oraz "niebankowych" krótkoterminowych instrumentów dłużnych
 - 0,47 proc. bankowych papierów dłużnych
 - 0,05 proc. obligacji komunalnych
Fundusze emerytalne inwestowały w:
 - bankowe papiery dłużne (17,93  proc.)
 - obligacje korporacyjne oraz "niebankowe" krótkoterminowe instrumenty dłużne (8,15  proc.)
 - listy zastawne (6,48 proc.)
 - obligacje komunalne (2,96  proc.)
Fundusze inwestycyjne posiadały:
 - 26,89 proc. wyemitowanych bankowych papierów dłużnych
 - 13,44 proc. emisji obligacji korporacyjnych oraz "niebankowych" krótkoterminowych instrumentów dłużnych
 - 3,93  proc. listów zastawnych
 - 3,22  proc. obligacji komunalnych
Firmy ubezpieczeniowe nabyły:
 - bankowe papiery dłużne (5,29 proc.)
 - obligacje korporacyjne oraz "niebankowe" krótkoterminowe instrumenty dłużne (3,2 proc.)
 - obligacje komunalne (1,07 proc.)

OPINIE

Pomoc niepełnosprawnym czy podwyżki dla nauczycieli? To dylematy, przed którymi stoją polskie samorządy, którym rząd dokłada kolejne zadania do realizacji. Zadań przybywa ale środków finansowych już nie - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Dariusz Zieliński - burmistrz gminy Góra Kalwaria.

Dodaje, że gmina ma ogromne problemy z realizacją zadań oświatowych, na które środków nie wystarcza. Na problemy samorządów z finansowaniem przybywających obowiązków zwraca uwagę także prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

Podkreśla, że z jednej strony, to że samorządy mają więcej zadań jest dobre. Dzięki temu następuje decentralizacja władzy. Z drugiej jednak strony rodzi kłopoty. Władze państwowe są dosyć szczodre w cedowaniu obowiązków ale już mniej szczodre, jeśli chodzi o zapewnienie finansowania - powiedział w rozmowie z IAR Andrzej Arendarski. Agnieszka Durlik Khouri z KIG-u podkreśla, że samorządy muszą się też nauczyć szukać oszczędności we własnym zakresie. Wiele zadań można realizować z pomocą organizacji pożytku publicznego, którym gminy mogą zlecać wiele prac.

Jest to o wiele tańsze niż wykonywanie zadania poprzez samorząd - zaznaczyła ekonomistka. Faktem jest jednak, że także politycy powinni znaleźć sposób, by samorządy miały więcej funduszy na wypełnianie swoich zobowiązań - stwierdzili uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą. Zaznaczyli, że ograniczenie inwestycji prorozwojowych spowodowane brakiem środków finansowych, może się położyć cieniem na przyszłości naszego kraju.

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: proca | obligacje | Fitch | samorząd | rating
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »