Wartość PKB Polski przekroczyła 3 bln zł w 2022 r. GUS podał nowe dane o gospodarce

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał tzw. pierwszy szacunek wartości produktu krajowego brutto w 2022 roku. Z komunikatu GUS wynika, że w 2022 r. wartość polskiego PKB przekroczyła 3 bln zł (wyniosła 3 078,3 mld zł). PKB w ubiegłym roku wzrósł o 5,1 proc.

"Ogłasza się, że według pierwszego szacunku wartość produktu krajowego brutto w 2022 r. wyniosła 3 078,3 mld zł - czytamy w opublikowanym w poniedziałek komunikacie GUS.

W 2021 roku (GUS informował o tym w maju 2022 roku) wartość PKB Polski przekroczyła 2 bln 622 mld zł (dokładnie 2622,2 mld zł).

Podawana przez GUS wartość PKB służy m.in. do określenia przez resort finansów kwoty (i relacji do PKB) długu publicznego, długu Skarbu Państwa, niewymagalnych zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji udzielonych przez Skarb Państwa - według stanu na koniec roku budżetowego.

Reklama

PKB na głowę mieszkańca - Polska goni bogatsze kraje

Dodajmy, że w opublikowanym niedawno zestawieniu Eurostatu dot. siły nabywczej względem PKB (PKB na głowę w krajach UE), Polska zajęła 19 miejsce. Konsekwentnie gonimy zamożniejsze kraje, choć do najbogatszych wciąż nam jeszcze sporo brakuje. Z zestawienia Eurostatu wynika, że wskaźnik siły nabywczej dla Polski (PKB per capita) w ub.r. sięgał 79 proc. średniej unijnej. Dla porównania: ostatnia na liście Bułgaria miała wskaźnik 59 proc. średniej unijnej, a mieszkańcy bogatego Luksemburga 261 proc. średniej dla całej UE.

Polska gospodarka hamuje

W lutym GUS poinformował, że PKB Polski w IV kw. 2022 r. zwiększył się o 2 proc. w ujęciu rocznym. Jednak w porównaniu z III kw. 2022 r. PKB skurczył się o 2,4 proc.

Z danych GUS wynikało, że inwestycje w IV kw. wzrosły o 4,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna spadła o 1,5 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 1,1 proc. rdr.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócili w lutym uwagę, że dane o PKB za IV kwartał wskazywały na hamowanie polskiej gospodarki. Dodali, że wzrost PKB napędzały inwestycje, dużo słabiej wyglądały jednak wyniki konsumpcji.

Niepokojące prognozy. Wzrost gospodarczy spowolni

Bank Światowy (BŚ) podtrzymał w kwietniu prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2023 r. na poziomie 0,7 proc. W 2024 r. wzrost PKB Polski może przyspieszyć do 2,6 proc., dzięki odbiciu konsumpcji prywatnej i inwestycji, a także wyższym wydatkom publicznym - podał BŚ.

Bank Światowy prognozuje, wyższe ceny energii i żywności będą  nadal hamować popyt gospodarstw domowych w 2023 r., szczególnie  uderzając w słabiej uposażonych, którzy połowę swoich miesięcznych  wydatków przeznaczają na żywność i energię.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKB | wzrost PKB | PKB Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »