Reklama

Warunkowa zgoda KE na przejęcie Scripps przez Discovery

Komisja Europejska warunkowo zgodziła się na przejęcie przez amerykański koncern Discovery firmy Scripps, m.in. właściciela polskiego TVN. Warunkiem jest udostępnienie dystrybutorom kanałów informacyjnych TVN za "rozsądną cenę".

Jak poinformowała we wtorek KE, Komisja proponowanym przejęciem firmy Scripps przez koncern Discovery zajmowała się na podstawie rozporządzenia UE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Oba podmioty to koncerny medialne z siedzibą w USA, jednak prowadzą działalność, polegającą na dostarczaniu podstawowych kanałów płatnej telewizji na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Komisja wskazała, że w trakcie postępowania stwierdziła, iż koncentracja nie powodowałaby problemów w zakresie konkurencji w Wielkiej Brytanii, ponieważ obszary działalności obu firm nakładają się tam w niewielkim stopniu.

Reklama

Natomiast w Polsce - w ocenie KE - planowana koncentracja mogłaby doprowadzić do zwiększenia siły przetargowej spółki Discovery wobec dystrybutorów telewizyjnych "w związku z nabyciem niektórych kanałów, które są szczególnie ważne dla proponowanych przez nich podstawowych pakietów telewizji płatnej". Za stację o kluczowym znaczeniu dla detalicznych ofert telewizyjnych Komisja uznała w szczególności stację TVN24. Wskazała jednocześnie, że w wyniku transakcji Discovery miałoby możliwość oraz zachętę do udzielania licencji na korzystanie z całego swojego portfela kanałów telewizyjnych. To z kolei pozwoliłoby jej na podwyższenie stosowanych opłat licencyjnych ze stratą dla polskich konsumentów i konkurencji na polskim rynku.

Komisja uwarunkowała zatem swoją zgodę od realizacji przez Discovery zobowiązania, że będzie udostępniać kanał TVN24 i związany z nim kanał TVN24 Bis "obecnym i przyszłym dystrybutorom telewizyjnym w Polsce za rozsądną cenę ustalaną poprzez odniesienie do porównywalnych umów". Zobowiązanie to będzie obowiązywać przez siedem lat.

Jak podała KE, proponowana transakcja - zmieniona w sposób ujęty w zobowiązaniach - nie budzi obaw co do naruszenia zasad konkurencji.

Jednocześnie Komisja odrzuciła wniosek Polski o odesłanie sprawy do polskiego organu ochrony konkurencji w celu dokonania oceny w świetle polskiego prawa konkurencji.

W lipcu 2017 r. koncern Discovery Communications poinformował, że kupi Scripps Networks Interactive w transakcji wycenionej na 14,6 mld dol. W 2015 r. Scripps poprzez swoją spółkę zależną Southbank Media kupił za 584 mln euro od Grupy ITI i Canal+ udziały w spółce w N-Vision, które dawały amerykańskiej firmie prawie 53 proc. akcji TVN z prawem głosu. Również w 2015 r. Scripps przeprowadził wezwanie na akcje TVN, a jesienią tego roku papiery te zostały wycenione z obrotu na GPW.

Pobierz: program PIT 2017

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »