Ważne zmiany od przyszłego miesiąca. Rząd chce rozszerzenia sieci płatnych dróg
Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę prasową Ministerstwa Infrastruktury Annę Szumańską wynika, że już za kilkanaście dni polskich kierowców może czekać spora zmiana. Od 1 listopada ma powiększyć się liczba dróg, na których pobierana jest opłata za przejazd. Należy mieć na uwadze, że zmiana nie dotyczy wszystkich pojazdów. Ostateczna decyzja ma zapaść w przyszłym tygodniu.
Na 1 listopada tego roku zaplanowano rozszerzenie sieci dróg, na których pobierana jest opłata za przejazd - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Wyjaśniła, że dotyczy to wyłącznie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, czyli ciężarówek oraz autobusów.
"Sieć płatnych dróg nie była rozszerzana od 2017 r. Od tego czasu w Polsce oddano do użytku wiele nowych odcinków dróg krajowych klasy A oraz dróg krajowych klasy S. Długość nowych odcinków dróg do objęcia opłatą to około 1,6 tys. km. Obecnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii" - przekazała rzeczniczka.
Podkreśliła, że resort nie planuje wprowadzenia opłat od samochodów osobowych i motocykli za przejazd odcinkami dróg zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii.
"Rozszerzenie sieci dróg płatnych jest kontynuacją polityki obejmowania od 2011 r. nowo wybudowanych dróg opłatą, a także jednym z działań, które Polska zobowiązała się podjąć w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Opłata elektroniczna jest oparta na zasadach 'korzystający płaci' oraz 'zanieczyszczający płaci', co oznacza, że stawki za przejazd są uzależnione od masy pojazdów oraz od normy emisji spalin. Co istotne, wpływy z opłat za przejazd pojazdów ciężkich i autobusów trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa nowych dróg i remonty istniejącej sieci" - zaznaczyła Szumańska.
W Polsce pobór opłat realizowany jest przez e-TOLL i odbywa się za pomocą systemu satelitarnego. Oznacza to, że nie ma konieczności montowania urządzeń do tego służących na drogach.
Rozszerzenie sieci dróg płatnych zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Projektem tym ma się zająć rząd 22 października.