Węgiel dla samorządów. Wypełnienie formularza jest superpilne. Już tylko do jutra!

Ministerstwo Aktywów Państwowych przypomina, że do wtorku do północy gminy chcące kupić węgiel dla mieszkańców muszą zamieścić informację o tym w BIP. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza na stronie cieplo.gov.pl.

W terminie trzech dni roboczych od dnia wejścia w życie tzw. ustawy węglowej, tj. "do 8 listopada, do północy, gmina zamieszcza w swoim BIP informację, że zamierza kupić węgiel dla gospodarstw domowych. W tym celu zobowiązana jest wypełnić formularz na stronie [http://www.cieplo.gov.pl"]www.cieplo.gov.pl" - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Kontakt za kilka dni roboczych 

Jak dodał resort, następnie gmina czeka na kontakt mailowy lub telefoniczny od spółki, który następuje w terminie do kilku dni roboczych. Firma przekazuje gminie niezbędne dokumenty potrzebne do zawarcia umowy. Po jej podpisaniu zostaje ustalony harmonogram dostawy i miejsce odbioru surowca. Koszt transportu i wybór sposobu dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych leży po stronie gminy. Zaznaczono, że w przypadku kiedy gmina nie zajmie się dystrybucją węgla, może do tego zgłosić się gmina sąsiednia albo prywatny skład.

Reklama

Jaka jest cena gwarantowana węgla?

"Podmiot, który wprowadza do obrotu węgiel, może zawrzeć z gminą umowę po cenie gwarantowanej nie wyższej niż 1500 zł brutto za tonę węgla, a mieszkańcom może sprzedawać maksymalnie za 2 tys. zł. Doliczone 500 zł to koszt transportu" - przypomniał resort aktywów.

Kto handluje surowcem?

Wskazano, że węgiel dla samorządów będzie sprzedawany przez: Polską Grupę Górniczą (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także Lubelski Węgiel Bogdanka (LWB, GPW). Samorządy, które kupiły węgiel po wyższej cenie przed wejściem tej ustawy, będą mogły wnosić o zwrot różnicy.

Ministerstwo podkreśliło, że surowiec jest dobrej jakości i posiada wymagane certyfikaty.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

"Węgiel po preferencyjnej cenie będą mogły kupować te osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego. Dlatego będą one musiały złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli jednak sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, będą one mogły nabyć surowiec po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymały dodatek węglowy" - podano w komunikacie MAP.

Przypomniano, że pojedyncze gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: handel Polska | polska energetyka | samorządy | dodatek węglowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »