Węglokoks zaczyna sprzedaż węgla z importu. Cena: 2900 brutto za tonę
We wtorek rusza sprzedaż węgla importowanego przez Węglokoks. Jego cena ma nie przekroczyć 2900 złotych brutto - poinformował Interię Jarosław Latacz, rzecznik spółki Węglokoks. Dodał, że jednorazowo będzie można kupić dwie tony węgla krajowego i prawdopodobnie dwie zagranicznego. Na razie węgiel z importu będzie sprzedawany tylko za pośrednictwem Centrali Zbytu Węgla Węglozbyt w Ostrowie Wielkopolskim.
Rozpoczynająca się sprzedaż będzie sprzedażą pakietową. Klient indywidualny będzie mógł kupić jednorazowo maksymalnie dwie tony węgla krajowego. Dzisiaj zapadnie decyzja, czy będzie mógł kupić w pakiecie 2 czy 3 tony węgla z importu.
- Zastanawiamy się nad zmniejszeniem liczby ton z trzech do dwóch. Zależy nam, żeby w miesiącach jesiennych - we wrześniu i w październiku - obsłużyć jak najwięcej osób, aby zapewnić dostawy dla jak największej liczby ludzi. Potem, kiedy sytuacja stopniowo zostanie opanowana, jeśli zima będzie ostrzejsza i ktoś będzie musiał dokupić węgiel, to spokojnie to zrobi - argumentuje Jarosław Latacz, rzecznik Węglokoksu.
Cena węgla z importu nie ma być wyższa niż 2900 złotych brutto za tonę. Będzie to prawie o połowę więcej niż kosztuje na składowiskach polski kruszec oferowany przez katowicką spółkę.
Zgodnie z dzisiejszymi cenami, za tonę kostki trzeba zapłacić 1414,50 zł, tyle samo kosztuje węgiel orzech, a ekogroszek - 1599 zł. Jeśli ktoś chce kupić go w workach, nie luzem, musi zapłacić 1845 złotych za tonę.
Na razie importowany węgiel będzie można kupić wyłącznie za pośrednictwem należącej do Centrali Zbytu Węgla Węglozbyt w Ostrowie Wielkopolskim, spółki Grupy Węglokoksu.
- Zaczynamy od jednego miejsca, potem będziemy tworzyć sieć sprzedaży rozszerzaną na cały kraj - wyjaśnił rzecznik Węglokoksu. I podkreślił, że firma zrezygnowała z pośredników, “aby uniemożliwić im wykup całego towaru i zawyżania cen”.
Termin zakupu i odbioru krajowego węgla z Weglokoksu Kraj można zarezerwować za pośrednictwem infolinii Węglokoksu Kraj ((32 717 11 00). W przypadku zamówień towaru w Ostrowie Wielkopolskim i zakupu pakietów węgla, z Polski i z zagranicy, można zarezerwować na infolinii Węglozbytu (62 734 92 88). Tam udostępniana jest informacja o dostępności asortymentów.
W sierpniu i wrześniu w polskich portach rozładowano 11 statków węgla zakontraktowanego przez Węglokoks. Do końca roku Węglokoks ma sprowadzić ponad 3 miliony ton węgla. Surowiec dotrze między innymi z Kolumbii, Kazachstanu i Republiki Południowej Afryki. Grupa kontraktuje już surowiec na pierwsze kwartały 2023 roku.
Ewa Wysocka