Węglokoks zaczyna sprzedaż węgla z importu. Cena: 2900 brutto za tonę

We wtorek rusza sprzedaż węgla importowanego przez Węglokoks. Jego cena ma nie przekroczyć 2900 złotych brutto - poinformował Interię Jarosław Latacz, rzecznik spółki Węglokoks. Dodał, że jednorazowo będzie można kupić dwie tony węgla krajowego i prawdopodobnie dwie zagranicznego. Na razie węgiel z importu będzie sprzedawany tylko za pośrednictwem Centrali Zbytu Węgla Węglozbyt w Ostrowie Wielkopolskim.

Rozpoczynająca się sprzedaż będzie sprzedażą pakietową. Klient indywidualny będzie mógł kupić jednorazowo maksymalnie dwie tony węgla krajowego. Dzisiaj zapadnie decyzja, czy będzie mógł kupić w pakiecie 2 czy 3 tony węgla z importu. 

Ile trzeba zapłacić za węgiel z importu?

- Zastanawiamy się nad zmniejszeniem liczby ton z trzech do dwóch. Zależy nam, żeby w miesiącach jesiennych - we wrześniu i w październiku - obsłużyć jak najwięcej osób, aby zapewnić dostawy dla jak największej liczby ludzi. Potem, kiedy sytuacja stopniowo zostanie opanowana, jeśli zima będzie ostrzejsza i ktoś będzie musiał dokupić węgiel, to spokojnie to zrobi - argumentuje Jarosław Latacz, rzecznik Węglokoksu.  

Reklama

Cena węgla z importu nie ma być wyższa niż 2900 złotych brutto za tonę. Będzie to prawie o połowę więcej niż kosztuje na składowiskach polski kruszec oferowany przez katowicką spółkę. 

Zgodnie z dzisiejszymi cenami, za tonę kostki trzeba zapłacić 1414,50 zł, tyle samo kosztuje węgiel orzech, a ekogroszek - 1599 zł. Jeśli ktoś chce kupić go w workach, nie luzem, musi zapłacić 1845 złotych za tonę. 

Powstaje sieć sprzedaży węgla z importu

Na razie importowany węgiel będzie można kupić wyłącznie za pośrednictwem należącej do Centrali Zbytu Węgla Węglozbyt w Ostrowie Wielkopolskim, spółki Grupy Węglokoksu. 

- Zaczynamy od jednego miejsca, potem będziemy tworzyć sieć sprzedaży rozszerzaną na cały kraj - wyjaśnił rzecznik Węglokoksu. I podkreślił, że firma zrezygnowała z pośredników, “aby uniemożliwić im wykup całego towaru i zawyżania cen”. 

Termin zakupu i odbioru krajowego węgla z Weglokoksu Kraj można zarezerwować za pośrednictwem infolinii Węglokoksu Kraj ((32 717 11 00). W przypadku zamówień towaru w Ostrowie Wielkopolskim i zakupu pakietów węgla, z Polski i z zagranicy, można zarezerwować na infolinii Węglozbytu (62 734 92 88). Tam udostępniana jest informacja o dostępności asortymentów.  

W sierpniu i wrześniu w polskich portach rozładowano 11 statków węgla zakontraktowanego przez Węglokoks. Do końca roku Węglokoks ma sprowadzić ponad 3 miliony ton węgla. Surowiec dotrze między innymi z Kolumbii, Kazachstanu i Republiki Południowej Afryki. Grupa kontraktuje już surowiec na pierwsze kwartały 2023 roku. 

Ewa Wysocka 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | import węgla | zima ogrzewanie | kryzys energetyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »