Węgrzy zapowiadają nowe inwestycje. Budapeszt stawia na rosyjski gaz?
Węgrzy sprowadzają rosyjski gaz na podstawie podpisanego w 2021 roku 15-letniego kontraktu z Gazpromem. Budapeszt właśnie poinformował, że w elektrowniach będzie budował nowe bloki gazowe "dla zwiększenia niezależności energetycznej kraju".
- Nowe bloki gazowo-parowe (CCGT) mają powstać w elektrowniach Tisza i Matra we wschodniej i północno-wschodniej części kraju
- Viktor Orban: Konieczna jest budowa nowych bloków gazowych, aby zapewnić energię dla przemysłu
- Węgry są obecnie uzależnione od rosyjskiego gazu, sprowadzając surowiec w ramach 15-letniego kontraktu z Gazpromem
Państwowy koncern energetyczny MVM ogłosił przetarg na budowę nowych bloków gazowych o łącznej mocy 1600 MW - poinformowało w poniedziałek węgierskie ministerstwo energii.
Nowe bloki gazowo-parowe (CCGT) mają powstać w elektrowniach Tisza i Matra we wschodniej i północno-wschodniej części kraju, gdzie zlokalizowane są duże inwestycje sektora samochodów elektrycznych.
"Zaletą bloków gazowo-parowych jest to, że można je zbudować stosunkowo szybko, ich sprawność jest niezwykle wysoka, jednostkowa emisja dwutlenku węgla niska, a moc można dostosować do chwilowego zużycia" - napisano w oświadczeniu.
Przewiduje się, że nowe bloki powstaną w ciągu 3-3,5 roku. MVM twierdzi, że zwiększą one niezależność energetyczną kraju.
W zeszłym tygodniu premier Viktor Orban zapowiedział podczas otwarcia Węgierskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Budapeszcie, że konieczna jest budowa nowych bloków gazowych, aby zapewnić energię dla przemysłu. "Rząd w Budapeszcie prowadzi politykę przemysłową, która koncentruje się na energochłonnych inwestycjach" - powiedział Orban.
Węgry są obecnie uzależnione od rosyjskiego gazu, sprowadzając surowiec w ramach 15-letniego kontraktu z Gazpromem, który został podpisany we wrześniu 2021 roku. W jego ramach sprowadzane jest 4,5 mld metrów sześc. gazu rocznie.
Jak poinformował węgierski Urząd Regulacji Energetyki (MEKH), zużycie gazu ziemnego w styczniu było o 30 proc. niższe niż na początku 2022 roku. W grudniu 2022 roku zużycie surowca w gospodarstwach domowych było o 24 proc. niższe niż rok wcześniej, a w przemyśle i elektrowniach spadek wynosił odpowiednio 31 i 8 proc. Przyczynami tego stanu rzeczy były wysokie ceny surowca i łagodna zima.
Zobacz również: