WEI: Osiągniemy bogactwo Niemców w latach 50. XXI wieku?

W latach 2018-2022 Polska doganiała Niemcy w rekordowym tempie - przekonują eksperci WEI (Warsaw Enterprise Institute) w najnowszym raporcie. "Jeśli utrzymamy tempo nadganiania, mamy szanse stać się równie bogaci co Niemcy w latach 50. XXI wieku" - taki scenariusz kreśli WEI zaznaczając jednak, że "długoterminowe prognozy" mówią o spowolnieniu polskiej pogoni za bogactwem krajów Europy Zachodniej, szczególnie Niemiec.

  • Długookresowe trendy pokazują, że będziemy jednak doganiali Niemcy coraz wolniej
  • Inflacja opóźnia proces bogacenia się Polaków; doganianie najbogatszych krajów potrwa dłużej
  • WEI: Pod względem rozmiarów gospodarki, Polska jest obecnie na 23. miejscu na świecie

WEI oparł swoje analizy na porównaniu różnic PKB per capita (na osobę), na podstawie danych MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy).

"W 2021 r. zbliżyliśmy się do Niemiec o 2,2 punktu proc. (w bieżącym roku może to być nieco poniżej 2 pp). W latach 2018-2022 tempo doganiania Niemiec wynosiło średnio 2 pp. rocznie - było to znacznie więcej niż w 2. połowie lat 90. XX w. (1,4 pp. rocznie), w pierwszej dekadzie XXI wieku (1,3 pp.) oraz w drugiej dekadzie (1,1 pp.)" - czytamy w raporcie WEI.

Reklama

Długoterminowe prognozy. Będziemy coraz wolniej gonić Niemcy

"Niestety, długookresowe trendy pokazują, że będziemy jednak doganiali Niemcy coraz wolniej" - sugerują eksperci WEI. Pewnym pocieszeniem jest, że pod względem poziomu rozwoju (PKB na osobę) wyprzedziliśmy już Grecję i Portugalię. Ponadto proces ten można przyspieszyć, przeprowadzając odważniejsze reformy gospodarcze oraz poprawić jakość instytucji (np. prawa) i polityki gospodarczej.

Wykres. Jak Polska dogania Niemcy? (różnica PKB na osobę; Niemcy = 100%)/ źródło: obliczenia WEI na podstawie danych MFW


Inflacja opóźnia proces bogacenia się Polaków - czytamy w analizie WEI. "Sprawdziły się nasze ubiegłoroczne prognozy - inflacja w 2022 r. wzrosła (jak przewidywaliśmy - również na Węgrzech i w Czechach)".

Problem inflacji. Spada tempo bogacenia się

"Część społeczeństwa odczuwa już konsekwencje wzrostu inflacji, zmieniając strukturę wydatków konsumpcyjnych - ograniczając lub rezygnując z droższych towarów na rzecz tańszych. Spadają płace realne - nie tylko w rolnictwie, administracji czy MSP, ale w całej gospodarce, co wpłynie na tempo bogacenia się i doganiania najlepiej rozwiniętych gospodarek świata".

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dodajmy też (za raportem WEI), że wzrost gospodarczy Polski i Niemiec to kwestie współzależne. Niemcy są naszym największym partnerem handlowym - dzięki rynkowi tego kraju odnotowujemy dobre wyniki handlowe, co przyczynia się do polskiego wzrostu gospodarczego. Zarówno wartość eksportu do Niemiec, jak i jego udział w eksporcie z Polski ogółem - rosną: z 25 proc. 10 lat temu, do 29 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wzrost gospodarczy. Potrzebne innowacje i pobudzenie inwestycji

Pod względem rozmiarów gospodarki, Polska jest obecnie na 23. miejscu na świecie - konkludują autorzy raportu WEI. Jeśli na trwałe zwiększymy swój udział w PKB świata powyżej 1 proc., będziemy mieli szansę na wejście do G20 i na zyskanie wpływu na współtworzenie światowego porządku gospodarczego. Utrzymanie dotychczasowego tempa rozwoju tego jednak nie zapewni - zwracają uwagę i rekomendują wzmacnianie innowacji w gospodarce, pobudzenie prywatnych inwestycji i jasną, zdecydowaną politykę antyinflacyjną.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKB | Niemcy | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »