Widać już światełko w tunelu (gazowym)

Za maksymalnie 3 miesiące ma zakończyć się spór o nową polsko-rosyjską umowę gazową. Jak ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada, tyle czasu dają sobie Gazprom oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na wyjaśnienie wszelkich rozbieżności.

Za maksymalnie 3 miesiące ma zakończyć się spór o nową polsko-rosyjską umowę gazową. Jak ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada, tyle czasu dają sobie Gazprom oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na wyjaśnienie wszelkich rozbieżności.

Wczoraj doszło do zaskakującej roszady w zarządzie EuRoPol Gazu. Na 3 miesiące władze w tej spółce przejęli prezesi Gazpromu i PGNiG. Jak nieoficjalnie dowiedział się dziennikarz RMF FM, szefostwo polskiego koncernu zastanawiało się, czy po propozycji zmian we władzach spółki Rosjanie w ogóle siądą do stołu rozmów. Jednak przedstawiciele Gazpromu zgodzili się na wszelkie roszady.

Argumentem zawieszenia części zarządu na 3 miesiące jest pokonanie decyzyjnego pata w EuRoPol Gazie. Widać więc, że również Rosjanom zależy na szybkim podpisaniu porozumienia gazowego. Będzie to możliwe, jeśli obie strony porozumieją się w kwestii długów rosyjskiego monopolisty z tytułu tranzytu gazu przez Polskę. Chodzi o kilkaset milionów złotych, których Moskwa najchętniej by nie płaciła. Teraz - jak przekonują obie strony - kompromis ma być łatwiejszy, ponieważ w sprawę zaangażowali się prezesi gazowych koncernów.

Reklama

Jeśli nawet dojdzie do porozumienia, może się okazać, że nowa umowa gazowa z Rosją wejdzie w życie za kilka miesięcy. Spółki muszą dojść do kompromisu, a dopiero wtedy tekst porozumienia gazowego będzie gotowy do zatwierdzenia przez rządy Polski i Rosji.

Pod koniec października ubiegłego roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ustaliło z Gazpromem szczegóły długoletnich dostaw błękitnego paliwa do naszego kraju. Porozumienie zakłada, że potentat ze Wschodu uzupełni braki w dostawach surowca, w zamian nasz kraj przez kolejne 15 lat będzie zależny od Rosji. Wiadomo już, że będziemy kupować od Rosjan 11 mld metrów sześc. gazu rocznie - to o 4 mld więcej niż dotychczas. Kontrakt na dostawy paliwa zostanie przedłużony o 15 lat i będzie obowiązywać do 2037 r. Zdecydowano, że EuRoPol Gaz - spółka zarządzająca Gazociągiem Jamalskim - będzie osiągała zysk netto w wysokości do 2 procent. Ustalono też, że zmieni się struktura własnościowa tej firmy. Wyrugowany z niej ma zostać Gas Trading - właściciel 4 proc. udziałów. Gazprom i PGNiG mają być teraz jedynymi właścicielami EuRoPol Gazu, a udziały mają być podzielone pół na pół.

RMF
Dowiedz się więcej na temat: gazownictwo | RMF FM | Gazprom | górnictwo | krzysztof zasada | RMF | Polskie | roszady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »