Więcej dziedziczą niż zarabiają. Tak zgromadzili fortuny

Miliarderzy zgromadzili więcej majątku przez dziedziczenie niż przez przedsiębiorczość - wynika z badań UBS Billionaire Ambitions Report 2023. To pierwsza taka sytuacja od początku publikowania raportu. Zdaniem ekspertów zjawisko to będzie się w ciągu najbliższych 20 lat zdarzać coraz częściej.

Jak poinformowano w raporcie UBS Billionaire Ambitions Report 2023, po raz pierwszy od początku publikowania raportu miliarderzy zgromadzili więcej majątku przez dziedziczenie niż przez przedsiębiorczość.

Miliarderzy gromadzą majątki przez dziedziczenie. 53 spadkobierców odziedziczyło ponad 150 mld dolarów

W ubiegłym roku 53 spadkobierców odziedziczyło łącznie 150,8 mld dol., a 84 nowych self-made miliarderów zarobiło łączną kwotę 140,7 mld dol. - wskazano w raporcie.

"Tegoroczny raport wykazał, że większość miliarderów, którzy zwiększyli swoje majątki w ubiegłym roku, zrobiła to poprzez dziedziczenie, a nie przedsiębiorczość. Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych 20 lat będzie się to zdarzać coraz częściej, ponieważ ponad 1000 miliarderów przekaże swoim dzieciom szacunkowo 5,2 biliona dolarów" - skomentował Benjamin Cavalli, Head of Strategic Clients w UBS Global Wealth Management.

Reklama

Jak dodaje Cavalli, kolejne pokolenie miliarderów ma "świeże poglądy na temat biznesu, inwestowania i filantropii. Kierują duże sumy prywatnego majątku do innowacyjnych inwestycji. Zapewnienie sprawnej sukcesji będzie wymagało od założycieli i ich rodzin nowego podejścia, które będzie skupione na określeniu wspólnych wartości i celów. Będą musieli wytyczyć ścieżkę, która zadowoli wszystkie pokolenia i pozwoli im kontynuować swoje dziedzictwo".

Jak wskazano w raporcie, 68 proc. ankietowanych miliarderów z odziedziczonym majątkiem stwierdziło, że ich celem jest kontynuacja i rozwój tego, co osiągnęli ich rodzice w zakresie biznesu, marki lub zgromadzonych aktywów. Kontynuując obecną ścieżkę inwestowania rodzinnego majątku, 60 proc. spadkobierców chce umożliwić przyszłym pokoleniom czerpanie korzyści z ich majątku i planuje kontynuować realizację wcześniej określonych celów filantropijnych swoich rodziców (32 proc.).

W komunikacie UBS, wskazano, iż spadkobiercy są świadomi, że być może będą musieli inaczej rozdysponować majątek, aby utrzymać rodzinne dziedzictwo. Przejmując firmy, inwestycje i fundacje rodziców, spadkobiercy chcą skupić się na możliwościach i wyzwaniach gospodarczych, takich jak innowacje technologiczne, transformacja energetyczna i inwestycje społeczne (impact investing). Miliarderzy z pierwszego pokolenia są tego świadomi, a 58 proc. z nich twierdzi, że największym wyzwaniem będzie zaszczepienie w ich spadkobiercach niezbędnych wartości i doświadczenia.

Spadkobiercy widzą zagrożenia. Największym - recesja w Stanach Zjednoczonych

Zgodnie z wynikami raportu jako największe zagrożenia dla biznesu spadkobiercy podają presję inflacyjną (57 proc.) oraz dostępność i ceny surowców (52 proc.). Miliarderzy z pierwszego pokolenia jako główne zagrożenie wskazują recesję w Stanach Zjednoczonych i napięcia geopolityczne (62 proc.). 65 proc. wszystkich respondentów uważa, że AI stanowi jedną z największych szans dla ich działalności. Jak zaznaczono, 58 proc. respondentów za największe zagrożenie postrzega cyberataki.

Jak zaznaczono w komunikacie, 43 proc. miliarderów z pierwszego pokolenia zamierza w ciągu najbliższych 12 miesięcy zwiększyć swoją alokację w dług prywatny, a 38 proc. planuje zwiększyć udział obligacji rynków rozwiniętych.

Spadkobiercy natomiast stawiają na private equity (rodzaj inwestycji kapitałowej stanowiącej zewnętrzne źródło finansowania spółek niedopuszczonych do obrotu publicznego), przy czym 59 proc. z nich zamierza pozyskać bezpośrednie inwestycje na private equity, a 55 proc. zamierza zainwestować w fundusze private equity.

W raporcie zwrócono uwagę, że wśród spadkobierców-miliarderów przedsiębiorczość odgrywa znaczącą rolę, jednak wielu z nich wybiera inną ścieżkę niż wejście do zarządu rodzinnej firmy. Ponad połowa z 53 ankietowanych spadkobierców decyduje się odejść, wybierając karierę, która bardziej odpowiada ich własnym ambicjom i umiejętnościom. Zauważono również, że wzrasta liczba spadkobierców, którzy stają się filantropami i napędzają zrównoważone innowacje, tworząc nowe przedsięwzięcia biznesowe lub budując istniejące z naciskiem na zrównoważony rozwój i filantropię.

Coraz więcej miliarderów na świecie. Ich liczba wzrosła o 7 procent

Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania, dzięki miliarderom prowadzącym działalność konsumpcyjną i detaliczną w Europie, majątek najbardziej zamożnych osób częściowo wzrósł w okresie 2022/2023 w ujęciu globalnym, po spadku o prawie jedną piątą w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, liczba miliarderów wzrosła o 7 proc. na całym świecie w ciągu ostatniego roku, z 2376 do 2544, a ich majątek wzrósł o 9 proc., z 11,0 bln dol. do 12,0 bln dol.

Zwrócono uwagę, że miliarderzy z branży technologii i opieki zdrowotnej zgromadzili największy majątek w ciągu ostatnich dziesięciu lat, ale widać też poprawę sytuacji miliarderów związanych z firmami przemysłowymi (wzrost o 15 proc.). UBS uważa, że wynik ten będzie się zwiększał z powodu transformacji energetycznej w wielu krajach, oraz zwiększonych wydatków na obronność.

UBS Billionaire Ambitions Report 2023 to dziewiąty raport UBS poświęcony majątkowi miliarderów. Ankietę na temat wyjątkowych wyzwań i możliwości, przed którymi stoją oni jako zarządcy wielkiego majątku, UBS przeprowadził w okresie od 28 czerwca do 17 września 2023 r. już drugi rok z rzędu, wśród 79 klientów-miliarderów z Europy (w tym Szwajcarii), Bliskiego Wschodu, Singapuru, Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong i Stanów Zjednoczonych.

UBS jest podmiotem z sektora Wealth Managementu o globalnym zasięgu oraz bankiem uniwersalnym w Szwajcarii. Zapewnia również zróżnicowane rozwiązania w zakresie zarządzania aktywami i możliwości skoncentrowanej bankowości inwestycyjnej. Po przejęciu Credit Suisse, UBS zarządza aktywami o wartości 5,5 biliona dolarów według stanu na drugi kwartał 2023 r. UBS pomaga klientom osiągać cele finansowe poprzez spersonalizowane porady, rozwiązania i produkty. Bank z siedzibą w Zurychu (Szwajcaria) działa w ponad 50 krajach na całym świecie. Akcje Grupy UBS są notowane na giełdach SIX Swiss Exchange i New York Stock Exchange (NYSE). 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: miliarderzy | dziedziczenie | najbogatsi ludzie świata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »