Wiedeń najlepszym miejscem do życia. Warszawa ma sporo do nadgonienia

Wiedeń zajął pierwsze miejsce w rankingu miast uszeregowanych według indeksu jakości życia (Global Liveability Index) stworzonym przez Economist Intelligence Unit. Jedynym polskim miastem na liście jest Warszawa, która zajmuje 74. miejsce spośród 173 miejscowości.

Stolica Polski otrzymała ogółem 81,8 punktów na 100 możliwych. Najwyżej oceniono stabilność (85 pkt.), edukację (83,3 pkt.) oraz kulturę i środowisko (83,1 pkt.). Ogólną ocenę mocno zaniżyły jednak punkty przyznane za opiekę zdrowotną - zaledwie 75.

Stolica Austrii, Wiedeń, zajęła pierwsze miejsce w rankingu na rok 2023, dzięki wyjątkowej kombinacji stabilności, dobrej kultury i rozrywki, niezawodnej infrastruktury oraz doskonałej opieki zdrowotnej i edukacyjnej. Miasto to regularnie zajmowało pozycję lidera przez ostatnich kilka lat. Jedynie raz, ze względu na pandemię Covid-19, musiało zadowolić się niższą lokatą.

Reklama

Miasta Azji i Pacyfiku odnotowały największe wzrosty, odpowiadając za osiem z dziesięciu największych awansów w rankingu, w miarę jak gospodarki powracały do zdrowia po pandemii. Wellington (Nowa Zelandia) awansował o 35 miejsc, zajmując 23. pozycję, Auckland (Nowa Zelandia) o 25 miejsc, podczas gdy Hanoi (Wietnam) awansowało o 20 miejsc po zniesieniu ograniczeń związanych z koronawirusem. Z kolei miasta Europy Zachodniej spadły w rankingu przez wzrost liczby strajków pracowniczych i zamieszek, który obniżył ich oceny stabilności.

Ogólnie idzie ku lepszemu

Ogólnie jednak wskaźnik jakości życia EIU wzrósł znacząco w badaniu z 2023 roku, osiągając najwyższy poziom w ciągu ostatnich 15 lat, dzięki temu, że wyniki w zakresie opieki zdrowotnej i edukacji poprawiły się w wielu miastach w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Jednak punktacja dotycząca stabilności od zeszłego roku ogólnie spadła.

- Z pięciu kategorii objętych naszym wskaźnikiem jakości życia, tylko stabilność odnotowała spadek swoich ocen od zeszłego roku. W wielu miastach, takich jak Ateny (Grecja), wyniki stabilności spadły w tym roku z powodu większych zamieszek społecznych. W innych miejscach wzrost inflacji, niezadowolenie z warunków pracy i sporadyczne braki towarów spowodowały strajki płacowe i demonstracje. Na przykład we Francji protesty przeciw reformie emerytalnej osłabiły pozycję wszystkich miast w rankingu - mówią przedstawiciele EIU.

Damaszek (Syria) i Trypolis (Libia) nadal zajmują dolne miejsca na liście, pozostając w tyle z powodu niepokojów społecznych, terroryzmu i konfliktów. Jednak podczas gdy Damaszek nie odnotował żadnej poprawy od zeszłego roku, oceny Trypolisu i innych miast z dolnej dziesiątki poprawiły się w miarę cofania się pandemii.

Wyważone warunki życia

Koncepcja jakości życia jest prosta: ocenia, które lokalizacje na całym świecie zapewniają najlepsze lub najgorsze warunki życia. Ocena jakości życia ma szerokie zastosowanie, od określenia poziomu rozwoju po przyznanie dodatkowego wynagrodzenia trudności jako części pakietów relokacyjnych dla emigrantów. - Nasza ocena jakości życia kwantyfikuje wyzwania, jakie mogą pojawić się w stylu życia jednostki w dowolnym miejscu i umożliwia bezpośrednie porównanie między lokalizacjami - tłumaczy EIU.

Wynik jakości życia jest obliczany dzięki wagom kategorii, które są równo podzielone na odpowiednie podkategorie, co ma zagwarantować, że ocena obejmie jak najwięcej wskaźników. Wskaźniki są oceniane jako akceptowalne, tolerowane, niewygodne, niepożądane lub nie do zniesienia. Następnie są ważone w celu uzyskania oceny, gdzie 100 oznacza, że jakość życia w mieście jest idealna, a 1 oznacza, że jest nie do zniesienia.

Kategorie to: stabilność (waga: 25 proc. ogółu), opieka zdrowotna (20 proc.), kultura i środowisko (25 proc.), edukacja (waga: 10 proc.) i infrastruktura (20 proc.).

Najlepsze miasta do życia w 2023 r. wg EIU

LokataMiastoKrajIndeks jakości życia
1WiedeńAustria98,4
2KopenhagaDania98,0
3MelbourneAustralia97,7
4SydneyAustralia97,4
5VancouverKanada97,3
6ZurychSzwajcaria97,1
7CalgaryKanada96,8
7GenewaSzwajcaria96,8
8TorontoKanada96,5
9OsakaJaponia96,4
10AucklandNowa Zelandia96,0
źródło: EIU

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jakość życia | Warszawa | Wiedeń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »